Essaouira

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Essaouira
الصويرة‎
ⵎⵓⴳⴰⴹⵓⵔ
Qytet
noform
Kulla e kalasë së Essaouirës
Vendndodhja
Essaouira is located in Maroku
Essaouira
Essaouira

Koordinatat: 31°30′47″V 9°46′11″P / 31.51306°V 9.76972°P / 31.51306; -9.76972

Administrimi
Shteti Flamuri Maroku
Rajoni Marrakesh-Safi
Provinca Essaouira
Kryetari i Bashkisë Asma Chaabi
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 77,966 banorë (2014)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore WET (UTC+0)
Verore WEST (UTC+1)
Koordinatat 31° 30′ 47″ Veri

9° 46′ 11″ Perëndim

Essaouira (Arabisht: الصويرة‎, Berbe: ⵎⵓⴳⴰⴹⵓⵔ, Mugadur) është qytet në perëndim të rajonit Marrakesh-Safi, në Oqeanin Atlantik. Deri në vitet 1960, qyteti ishte i njohur me emrin portugezë, Mogador. Kjo emër është ndoshta korrupsion i emrit të vjetër berbe Amaqdūl i cili është përmendur nga gjeografisti el-Bekri.[1]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Essaouira ndodhet një shkollë ndërkombëtare franceze, Groupe scolaire Eric-Tabarly.[2]

Binjakëzimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mac Guckin de Slane (ed. and transl.), Description de l'Afrique septentrionale par el-Bekri (Alger 1913), Arabic text p. 86 مرسى امقدول marsá Ameqdūl "the port of Ameqdūl", translation p. 175 Amegdoul (Amegdul), with footnote: "Le tombeau ou chapelle de Sîdi Megdoul est situé tout auprès de Mogador; ce dernier est une altération de Megdoul".
  2. ^ "Groupe scolaire Eric-Tabarly – OSUI." AEFE. Retrieved on May 12, 2016. "25 rue Princesse Lalla Hasna, Quartier des Dunes, 44000 Essaouira"
  3. ^ "La Rochelle: Twin towns". www.ville-larochelle.fr. Marrë më 2009-11-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)