Eurofederalizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Eurofederalizmi është një term me të cilin emërtohen ose përshkruhen individët, organizatat dhe ideologjitë të cilat angazhohen për riorganizimin politik të Evropës, si dhe integrimin e saj në një lloj shteti unitar federal. Eurofederalizmi është i afërt me një ideologji më të gjerë të njohur si panevropianizëm, por që dallohet prej saj në atë se ai thekson që shtetet ekzistuese kombëtare sovrane duhet të ruhen në të ardhmen si pjesë përbërëse të federatës evropiane në vend të insistimit në krijimin e një vendi apo shteti të vetëm evropian. Shumica e eurofederalistëve të sotëm besojnë se qëllimet e tyre mund të zbatohen në mënyrë më efikase nëpërmjet Bashkimit Evropian, duke forcuar institucionet e tij të cilat duhet të marrin më shumë kompetenca të shteteve anëtare aktuale, si dhe të vazhdojnë zgjerimin dhe integrimin edhe në vendet tjera evropiane.[1] [2] [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ How the [ECJ] court made a federation of the EU Josselin (U de Rennes-1/CREM) and Marciano (U de Reims CA/CNRS).
  2. ^ Josselin, Jean Michel; Marciano, Alain (2006), The political economy of European federalism (PDF), Series: Public Economics and Social Choice, Centre for Research in Economics and Management, University of Rennes 1, University of Caen, f. 12, WP 2006–07; UMR CNRS 6211, arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 19 gusht 2008 Një parametër i panjohur |deadurl= është injoruar (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Thomas Risse and Tanja A. Börzel, The European Union as an Emerging Federal System Archived 10 October 2008[Date mismatch] at the Wayback Machine., Jean Monnet Center at NYU School of Law