Fahrudin Durak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fahrudin Durak
Fahrettin Durak
Të dhënat vetjake
Datëlindja18 korrik 1966
VendlindjaMitrovica, RSF Jugosllavia
PozicioniMesfushor qendror
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1984–1986KF Trepça38(0)
1987–1989KF Prishtina21(0)
1989–1992Rad Beograd73(10)
1992–1993Galatasaray0(0)
1993–1995SpVgg Unterhaching26(2)
1995–1997Bursaspor0(0)
1996TeBe Berlin9(0)
1997–1999FC Prishtina
2000VfR Mannheim
Karriera ndërkombëtare
Jugosllavia nën-211(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Fahrudin Durak (Cirilik serb: Фахpудин Дуpaк, turqisht: Fahrettin Durak; lindur më 18 korrik 1966) është një futbollist jugosllav në pension.

Karriera në klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Mitrovicë[1], ai filloi të luante në KF Prishtina (1984–86) përpara se të transferohej në klubet e Ligës së Parë Jugosllave Fc Prishtina (1987–89) dhe FK Rad të Beogradit (1989–92).[2] Në vitin 1992, ai u transferua në Turqi ku luajti në Galatasaray S.K. (1992–93) dhe Bursaspor (1995–97), ndërsa pjesën tjetër të karrierës së tij ai e kaloi duke luajtur në klubet gjermane SpVgg Unterhaching (1994–95), Tennis Borussia Berlin (1996) dhe VfR Mannheim (2000). Ai gjithashtu luajti përsëri për KF Prishtina në fund të viteve 1990.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duraku ka luajtur një ndeshje për kombëtaren jugosllave nën-21.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fahrettin Durak
  2. ^ Tempo almanah 1991-92 pag. 16