Jump to content

Fasha ngjitëse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fashë tipike ngjitëse
Ana e pasme e një fashë ngjitëse, që tregon mbështetjen
Fashë ngjitëse e hapur, që tregon jastëkun absorbues jo ngjitës, zonën ngjitëse (me ngjyrë) dhe pjesën e pasme (mbrapa e qëruar)

Një fashë ngjitëse, e quajtur edhe ankeplast, lekuplast, suva ngjitëse, suva mjekësore, ose thjesht suvaanglisht britanike, është një veshje e vogël mjekësore që përdoret për lëndime jo aq serioze sa të kërkohet një fashë me madhësi të plotë. Ato njihen gjithashtu nga markat e gjenericizuaraBand-Aid (si "ndihmë me bandë" ose "ndihmë bandash" në Australi, Kanada, Indi dhe SHBA) ose Elastoplast (në MB).

Fasha ngjitëse mbron plagën dhe zgjeben nga fërkimi, bakteret, dëmtimet dhe papastërtitë. Kështu, procesi i shërimit të trupit është më pak i shqetësuar. Disa prej veshjeve kanë veti antiseptike. Një funksion shtesë është mbajtja e dy skajeve të prera të lëkurës së bashku për ta bërë procesin e shërimit më të shpejtë. [1]

Një fashë ngjitëse është një fletë e vogël, fleksibël materiali, e cila është ngjitëse në njërën anë, me një jastëk më të vogël, jo ngjitës dhe absorbues të mbërthyer në anën ngjitëse. Mbështjellësi vendoset kundër plagës dhe skajet e mbivendosura të materialit ngjitës zbuten në mënyrë që të ngjiten në lëkurën përreth. Fashat ngjitëse përgjithësisht paketohen në një qese të mbyllur, sterile, me një mbështetëse që mbulon anën ngjitëse; mbështetja hiqet me vendosjen e fashës. Ato vijnë në madhësi dhe forma të ndryshme.

Një salcë hidrogeli. Një fashë ngjitëse tërësisht transparente, me një jastëk transparent hidrogeli dhe film ngjitës plastik të papërshkueshëm nga uji (mbështetja e lëvizshme është blu dhe e bardhë).

Mbështetja dhe çanta janë bërë shpesh prej letre të veshur, por mund të jenë prej plastike.

Fleta ngjitëse është zakonisht një pëlhurë e endur, plastike (PVC, polietileni ose poliuretani), ose shirit lateksi. Mund të jetë ose jo i papërshkueshëm nga uji; nëse është hermetike, fasha është një veshje okluzive. Ngjitësi është zakonisht një akrilate, duke përfshirë metakrilatet dhe diakrilatet epoksi (të cilat njihen gjithashtu si rrëshira vinili). [2]

Mbushja thithëse është bërë shpesh prej pambuku dhe ndonjëherë ka një shtresë të hollë polimer poroze mbi tas, për ta mbajtur atë të mos ngjitet në plagë. Blloku gjithashtu mund të mjekohet me një zgjidhje antiseptike. Në disa fasha, jastëku është bërë nga një hidrogel që thith ujin. Kjo është veçanërisht e zakonshme në veshjet e përdorura në flluska, pasi xheli vepron si një jastëk. [nevojitet një citim mjekësor]

Disa njerëz kanë alergji ndaj disa prej këtyre materialeve, veçanërisht lateksit dhe disa ngjitësve. [3]

Për shkak të disponueshmërisë së gjerë vetëm në një ngjyrë standarde, disa njerëz me tone lëkure më të errët se ngjyra standarde e fashës janë shprehur të zhgënjyer për përdorimin e fashave që dukeshin më pak të dukshme në lëkurën e njerëzve me lëkurë më të drejtë. Kjo ka çuar në mbështetje më të madhe për kompanitë farmaceutike që prodhojnë këto fasha në një larmi tonesh lëkure. [4]

Disa fasha, veçanërisht ato të dizajnuara për fëmijë, mund të vijnë në një larmi ngjyrash ose mund të shfaqin personazhe vizatimorë.

Fasha speciale përdoren nga punëtorët e përgatitjes së ushqimit. Këto janë të papërshkueshëm nga uji, kanë ngjitës të fortë, kështu që kanë më pak gjasa të bien dhe zakonisht janë blu në mënyrë që të duken më qartë në ushqim. Disa përfshijnë një shirit metalik të zbulueshëm nga makinat e përdorura në prodhimin e ushqimit për të siguruar që ushqimi të mos ketë objekte të huaja. [5]

Një plagë e mbajtur e mbyllur me mbyllje fluturash

Njollat transdermale janë fasha ngjitëse me funksionin e shpërndarjes së ilaçeve nëpër lëkurë, në vend që të mbrojnë një plagë. [6]

Mbylljet me flutura, të njohura edhe si qepjet fluturake, janë përgjithësisht shirita ngjitës të hollë që mund të përdoren për të mbyllur plagë të vogla. Ato aplikohen përgjatë çarjes në një mënyrë që e tërheq lëkurën në të dyja anët e plagës së bashku. Ato nuk janë sutura të vërteta, por shpesh mund të përdoren si shtesë ose në vend të qepjeve aktuale për plagë të vogla. Qepjet me flutura mund të jenë të dobishme pasi ato nuk kanë nevojë për vendosjen ose heqjen e një profesionisti mjekësor, dhe kështu janë një artikull i zakonshëm në kutitë e ndihmës së parë. [7]

  1. ^ "Code of Federal Regulations Title 21". 1 prill 2015. Marrë më 9 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Daniel More, MD. "Allergy to Bandages and Adhesives". About.com Health. {{cite web}}: |access-date= ka nevojë për |url= (Ndihmë!); |archive-url= ka nevojë për |url= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |url= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Daniel More, MD. "Allergic Reactions to Adhesive Bandages". About.com Health. {{cite web}}: |access-date= ka nevojë për |url= (Ndihmë!); |archive-url= ka nevojë për |url= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |url= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Alcorn, Chauncey (12 qershor 2020). "Band-Aid will make black and brown flesh-toned bandages". CNN. Marrë më 2021-05-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Blue Detectable Plasters". safetyfirstaid.co.uk. Arkivuar nga origjinali më 2014-09-09. Marrë më 2014-12-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Segal, Marian. "Patches, Pumps and Timed Release: New Ways to Deliver Drugs". Food and Drug Administration. Arkivuar nga origjinali më 2007-02-10. Marrë më 2007-02-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "How do I apply butterfly stitches?". www.nhs.uk. 26 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)