Fatmir Alispahiq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Fatmir Alispahiqi letrarë, publicist dhe gazetar i shquar nga Tuzlla e Bosnjes.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fatmir Alispahiq u lind më 9 nëntor të vitit 1966Tuzëll. Diplomoi letërsinë në Fakultetin Filozofik të Universitetit të Sarajevës. Është autor i njëmbëdhjetë librave dhe katër teksteve të realizuara dramatike. Përgaditi disa dhjetra libra dhe publikimeve. Kolumnist i disa revistave të Bosnjes dhe Hercegovinës. Autor i disa fejtoneve dhe punimeve publicistike. Themelues dhe bashkëthemelues i disa organizatave joqeveritare.[1] [2]

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Rodoslov (poezi, 1990)
 • Tuzlanski libertas (dramë, 1996)
 • Ubistvo svitanja (monografi mbi viktimat civile në Tuzëll, 1997)
 • Tuzlanski nekrologij (monografi kushtuar dëshmorve të Tuzllës, 1997)
 • Grad i čovjek (monografi, 1997)
 • Gradačački šehidi i poginuli borci (monografi kushtuar dëshmorve të Gradaçacit)
 • Tuzland (monografi, 2000)
 • Diwanhana (kolumne në Oslobođenje, 2002)
 • Dnevnik revolucije (kolumne në Walter, 2005)
 • Markenting tragedije (kolumne në Saff, 2008)
 • Teror antiterorizma (kolumne në Saff, 2008)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Ko je Fatmir Alispahic
 2. ^ "Bošnjaci i islamofobija - Fatmir Alispahic". Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2019. Marrë më 17 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]