Fatos Lumani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Fatos Lumani (lindur më 1983, Strugë) është një kompozitor shqiptar nga Maqedonia.[1]

Arsimi dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkollën e mesme muzikore e ka kryer në Tetovë. Vazhdoi shkollimin e tij në Akademinë e Arteve në Tiranë, në Fakultetin e Muzikës, në departamentin e kompozimit dhe diplomoj në vitin 2007. Për një kohë ai punoi si asistent në këtë institucion të arsimit të lartë në fushën e Harmonisë dhe teknikës serial, dhe më pas si profesor i teknikave aleatorike dhe kompozimit. Në vitin 2009, ai u bë profesor në Fakultetin e Muzikës në Universitetin Shtetëror të Tetovës, ku nga viti 2009 deri në vitin 2013 ai ishte drejtuesi i drejtimit muzikor në këtë universitet.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "ЛУМАНИ Фатос". sokom.mk. Shoqata e Kompozitorëve të Maqedonisë - SOKOM. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2017. Marrë më 4 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Stampa:Mk

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fatos Lumani at IMDb