Jump to content

Fazli Veliu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Fazli Veliu është politikan shqiptar nga Maqedonia e Veriut dhe revolucionar nga Ushtria Çlirimtare Kombëtare.

U lind më 4 janar 1945 në fshatin Kollara të Kërçovës. Ai emigroi në Zvicër në vitin 1968. [1] Ai u diplomua në universitet dhe punoi si profesor i gjuhësisë. Anëtar i partisë Bashkimi Demokratik për Integrim [2] . Gjatë konfliktit në Republikën e Maqedonisë në vitin 2001, Veliu u rreshtua në anën e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare dhe luftoi kundër pushtetit në Republikën e Maqedonisë. Më 24 korrik 2001 u vendos në listën e zezë të qytetarëve të Maqedonisë , ndërsa më 27 korrik u vendos edhe në listën e zezë të presidentit amerikan George W. Bush .

Pas përfundimit të konfliktit, në përputhje me ligjin e ri për amnisti, ai u lirua [3] .

Veliu është daja i politikanit Ali Ahmeti .

  1. ^ „Бела Книга- Теророзмот на т.нар. Ослободителна национална армија“, Министерство за Внатрешни работи, стр. 82
  2. ^ Биография на сайта на Събранието на Република Македония, посетен на 24.03.2013
  3. ^ "А1 телевизија: Амнестирани Ахмети, Велиу и Шаќири" (në maqedonisht). Marrë më 16 февруари 2011. {{cite web}}: Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)