Fedora OS

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Fedora
Fedora 14 GNOME.png
Fedora 14
Kompania / zhvilluesi Fedora Project,
(sponsored by Red Hat, Inc.)
Familja OS Unix-like
Shteti Current
Burimi Free and open source software
Publikimi fillestar 2003-11-16
Publikimi fundit 12 / 17 Nëntor 2009; 2580 ditë më parë
Publikimi fundit 13 beta / 13 Prill 2010; 2433 ditë më parë
Gjuhët Multilingual
Modeli i përditësimit Yum (PackageKit)
Paketa e menaxherit RPM Package Manager
Platformat e mbështetura IA-32, x86-64, PowerPC
Lloji kernel Monolithic (Linux)
Userland GNU
Ndërfaqja përdoruesit GNOME
Licensa GNU GPL & Various others.
Faqja zyrtare www.fedoraproject.org

Fedora (më përpara Fedora Core) është një sistem operativ i bazuar në kernelin e Linux, i zhvilluar dhe i mbështetur nga komuniteti "Fedora Project", i sponsorizuar nga Red Hat. Fedora përmban programe të shpërndara nën liçenca të lira dhe të hapura dhe synon të jetë kryesues në teknologjitë e tilla. Linus Torvalds themeluesi i kernelit të Linux përdor Fedora në të gjithë kompjuterat e tij.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]