Jump to content

Filipi VI i Spanjës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Felipe VI ( spanjisht : Felipe VI [a], lindur Felipe Juan Pablo Alfonso de Todos los Santos de Borbón y Grecia ; 30 janar 1968Madrid ) është mbreti aktual i Spanjës që nga hyrja e tij në fron në 2014, kur ai u shpall para Gjykatave të Përgjithshme pasi abdikimi i babait të tij u bë efektiv [1], djali i tretë i martesës së formuar nga mbreti Zhan Çarl I i Spanjës dhe gruaja e tij, Sofia e Greqisë dhe Danimarkës .

I njëjti është një burbon nga lindja, dhe që nga kthimi i monarkisë në Spanjë princi i parë i Asturias.

Imazhi i Mbretit Felipe VI të Spanjës në 2018


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>

  1. ^ "Lei Orgânica 3/2014, de 18 de junho, pela qual se torna efetiva a abdicação de Sua Majestade o Rei Dom Juan Carlos I de Bourbon" (PDF). Agência Estatal Boletim Oficial do Estado: 46396. ISSN 0212-033X. Marrë më 24 de setembro de 2014. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)