Filxhan kafeje

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një filxhan i vogël kafeje

Një filxhan kafeje është një enë në të cilën shërbehen pijet me bazë kafeje dhe ekspres. Filxhanet e kafesë zakonisht bëhen prej qeramike lustër dhe kanë një dorezë të vetme për transportueshmëri kur pija është e nxehtë. Ndërtimi qeramik lejon që një pije të pihet ndërsa është e nxehtë, duke siguruar izolim të pijes dhe larë shpejt me ujë të ftohtë pa frikë nga thyerja, krahasuar me enët tipike të qelqit.

Një filxhan kafeje mund të jetë gjithashtu një filxhan njëpërdorimshme në të cilin mund të përmbahen pije të nxehta, përfshirë kafenë. Filxhanet e kafesë njëpërdorimshme mund të bëhen nga letra ose shkumë polistireni. Në kafenetë, filxhanet prej letre përdoren zakonisht për t'u dhënë pije klientëve në lëvizje, zakonisht me një filxhani kafeje kartoni për të siguruar izolim ndaj nxehtësisë së transferuar përmes kontejnerit.

Një prirje e re alternative i sheh konsumatorët të blejnë filxhanë kafeje të ripërdorshme në vend të filxhanëve njëpërdorimshme, pasi një qasje më e qëndrueshme ndaj konsumit të kafesë bëhet më e popullarizuar. Këto mund të përfshijnë gota bambuje, gota amerikane të bëra nga polipropileni si dhe materiale të tjera organike si niseshteja dhe tul letre. Hulumtimet tregojnë se vetëm 1 në 400 gota njëpërdorimshe riciklohet dhe mbulimi mediatik i ka inkurajuar konsumatorët të kërkojnë alternativa.[1]

Format dhe madhësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Enë pije për kafe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një filxhan kafeje letre

Ka filxhan kafeje në madhësi të ndryshme, të standardizuara për të pasqyruar madhësitë e filxhanëve prej letre. Madje ka edhe filxhan kafeje për njerëzit që kalojnë kohën duke udhëtuar. Ato janë zakonisht 225, 336, 460 dhe ndonjëherë 570 ml. Pritet një ndryshim i vogël midis kafeve të ndryshme, por këto madhësi janë standardi. Këto janë filxhanat që strehojnë moka, latte dhe pije të tjera kafeje. Këto filxhane janë bërë gjithashtu prej porcelani dhe kanë formë për të inkurajuar dhe ndihmuar në krijimin e artit latte.

Kapuçino[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kapuçino tradicionale 6 oz e shërbyer në një filxhan qeramike, në një pjatëz, me një lugë dhe pecetë

Kapuçino shërbehet në filxhanin e vet, një filxhan porcelani 171 ml i servirur në një tigan shoqërues. Madhësia e filxhanit pasqyron kapuçinën tradicionale, një pije me raport 1:1:1. 57 ml ekspres, 57 ml qumësht me avull, 57 ml shkumë të integruar.[2]

Demitasse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demitasse është një filxhan i krijuar posaçërisht për ekspres. Ka një kapacitet prej 60-80 ml dhe zakonisht shërbehet në një tigan. Makiato, e përbërë nga një gotë ekspres dhe një copë qumësht i zier në avull, shërbehet gjithashtu në një demitasse.

Cortado[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa dyqane shërbejnë një cortado në një gotë 4 ounce Libbey Gibraltar, duke e quajtur pijen një Gjibraltar.[3]

Risi në formë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

NASA projektoi "Filxhanat Hapësinore" për përdorim nga astronautët në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar. Filxhanet e kafesë në formë të veçantë, të cilat janë të printuara 3D, mund të përdoren për të zëvendësuar metodën e vjetër të pirjes së lëngjeve në hapësirë ​​duke i thithur ato nga një qese. Këndi i mprehtë i brendshëm i Filxhanit Hapësinore lejon që lëngu të rrjedhë drejt buzëve të pijes përmes rrjedhës kapilar. Të dhënat nga eksperimentet e kryera me Filxhanat Hapësinore mund të përdoren për dizajnimin më të mirë të sistemeve të lëngjeve të përdorura në hapësirë, të tilla si tualetet, oksigjeni, ajri i kondicionuar dhe ftohësit e ujit. Të dhënat mund të aplikohen gjithashtu për përdorimet shoqërore të sistemeve të lëngjeve në Tokë, të tilla si përmirësimi i dizajnit të testuesve portativë të gjakut mjekësorë për sëmundjet infektive.[4]

Materiale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Latte me artin latte në një filxhan qeramike 12 oz
Set kafeje turke që përmban një filxhan kafeje (fildjan), një ibrik kafeje (xhezve) dhe një tas me sheqer, siç shërbehet tradicionalisht në Bosnje dhe Hercegovinë

Porcelani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Porcelani lejon mbajtjen e nxehtësisë dhe ruajtjen e kremës. Megjithatë, porcelani ftohet shpejt për shkak të flluskave të ajrit në filxhan. Krema është shkuma e kafesë në krye të një kafeje ekspres. Ruajtja e tij në filxhanë lejon që arti latte të shfaqet në pijet ekspres me bazë qumështi.

Qeramika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qeramika është një term i përgjithshëm për të gjitha materialet e argjilës me përjashtim të porcelanit. Është një material më i fortë se porcelani, dhe duke qenë se materiali është më i trashë, muret e filxhanit kanë aftësi më të mira të mbajtjes së nxehtësisë. Qeramika është një material i preferuar kur filxhani i kafesë duhet të jetë më i fortë dhe rezistent ndaj dëmtimeve.

Letra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filxhanet e letrës mund të jenë të veshura me dyll ose plastikë për të parandaluar rrjedhjen. Fatkeqësisht, gotat e veshura me plastikë, megjithëse pranohen nga disa objekte kompostimi, prodhojnë fragmente plastike dhe kontaminojnë ekosistemet ku ato përpunohen.[5] Pasi plastika kontaminon mjedisin, ajo nuk është treguar të biodegradohet dhe pas shumë akumulimi do të jetë pothuajse e pamundur të pastrohet.[5]

Bambu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filxhanet e kafesë me bambu, të promovuara si një produkt "natyror", janë bërë nga fibra bambu pluhur të pezulluara në një ngjitës që përmban melaminë dhe formaldehid. Grupi gjerman i konsumatorëve Stiftung Warentest ka ngritur shqetësime se përdorimi i këtyre substancave i bën filxhanë të tillë një rrezik për shëndetin kur përdoren për pije të nxehta.[6]

Polistireni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Polistireni, i njohur ndonjëherë si stiropor, përdoret kryesisht për shkak të aftësive të tij izoluese. Përdorimi i polistirenit është i diskutueshëm në filxhanë kafeje dhe kontejnerë të tjerë, sepse ai nuk është i biodegradueshëm,[7] një pjesë e madhe e mbeturinave detare, e vështirë për t'u ricikluar dhe ka rreziqe të ndryshme për shëndetin.

Filxhan kafeje kartoni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filxhanet e kafesë prej kartoni janë përafërsisht cilindrike që përshtaten fort mbi filxhanët e kafesë pa dorezë për të izoluar duart e konsumuesit nga kafeja e nxehtë. Filxhanet prej kartoni u shpik dhe u patentuan nga Jay Sorensen më 1993 dhe tani përdoren zakonisht nga kafenetë dhe shitësit e tjerë që shesin pije të nxehta të shpërndara në gota letre të disponueshme. Filxhanet prej kartoni janë bërë zakonisht nga kartoni me teksturë, por mund të gjenden nga materiale të tjera.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Just one in 400 coffee cups are recycled even if you put them in recycling bin, poll finds". The Telegraph (në anglisht). 2017-04-06.
  2. ^ "cappuccino: definition of cappuccino in Oxford dictionary (American English) (US)" (në anglisht). Oxforddictionaries.com. 2014-05-14. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2014. Marrë më 2014-05-20.
  3. ^ Nguyen, Tien (2011-02-10). "Drink This Now: Cognoscenti Coffee's On-the-Menu Cortado". LA Weekly (në anglisht). Marrë më 2020-12-19.
  4. ^ Regan, Helen (4 maj 2015). "Astronauts Now Enjoy Espresso Out of Special Cups". Time (në anglisht). Marrë më 6 maj 2015.
  5. ^ a b Brinton, Will (prill 2016). "The Environmental Hazards Inherent in the Composting of Plastic-Coated Paper Products" (PDF) (në anglisht).
  6. ^ "Die meisten setzen hohe Mengen an Schadstoffen frei" (në gjermanisht). Stiftung Warentest. 23 korrik 2019.
  7. ^ "Drinking Coffee in a Styrofoam Cup? Pour It Out" (në anglisht). Rodale News. Arkivuar nga origjinali më 2013-07-07. Marrë më 2014-05-20.