First Lady

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

First Lady (shqip: zonja e parë apo gruaja e parë në shtet)

Termi "First Lady" ka prejardhje nga SHBAtë dhe përdoret sidomos në shtetet perendimore.

"First Lady" quhen bashkëshortet e kryetarve/presidentëve shtetëror. Roli i këtyre grave shpesh nënçmohet, ndërsa ato luajn një rol shumë të rëndë në diplomaci kombëtare edhe atë ndërkombëtare. "Zonjat e para" marrin, në krah të burrave të tyre, detyra diplomatike me shumë rëndësi dhe ruajn mardhënjet me familjet e burrështetasve tjerë. Ky kanal informativ shpërblehet me ma shume mirëkuptim në diplomaci.


First Lady nga SHBA[redakto | redakto tekstin burimor]


Shqipëri[redakto | redakto tekstin burimor]

Argjentinë[redakto | redakto tekstin burimor]


Britani e Madhe[redakto | redakto tekstin burimor]


Gjermani[redakto | redakto tekstin burimor]

Të Kancelarve[redakto | redakto tekstin burimor]

Të Kryetarve[redakto | redakto tekstin burimor]

Unioni Sovjetik/Rusia[redakto | redakto tekstin burimor]

Society.svg Ky artikull nga Politika është një faqe cung me një përmbajtje jo të mjaftueshme. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar.