Fiskars

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fiskars
fshat
noform
Bashkia Lukaali përgjatë rrugës kryesore.
Vendndodhja
Fiskars is located in Finlanda
Fiskars
Fiskars
Vendndodhja e Fiskars në Finlandë

Koordinatat: 60°7.924′V 23°33.080′L / 60.132067°V 23.551333°L / 60.132067; 23.551333

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Uusimaa
Provinca Raseborg
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,42 km2
Popullsia 502[1] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1649
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3

Fiskars (finlandisht: Fiskari), është një fshat në Finlandëkomunën e Raseborg. Në vitin 2017 ajo kishte 502 banorë.[1]

Fshati është vendi i ish-Fiskars Bruk, i themeluar në vitin 1646 nga Petter Thorwöste i lindur nga Gjermania dhe i dha ngritjen kompanisë Fiskars. Në 1822, John Jacob von Julin bleu hekuri dhe themeloi një fabrikë të shkëlqyer prodhimi në 1830 dhe punëtorinë e parë të Finlandës në 1836.[2]

Tërheqja arkitekturore më e dukshme e Fiskars është një rezidencë e projektuar në 1818 nga arkitekti italian i lindur Charles Bassi. Fshati, i cili ka më pak se 1000 banorë, është një destinacion popullor turistik në verë dhe strehon një komunitet artizanal dhe artistësh. Lumi Fiskarså (suedez), Fiskarinjoki ose Fiskarsinjoki (finlandisht)[3][4] ka kontribuar në industrializimin e fshatit.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Taajamat väkiluvun ja väestöntiheyden mukaan 31.12.2017 (fin.)
  2. ^ Ruukin historia Arkivuar 30 tetor 2014 tek Wayback Machine (fin.)
  3. ^ YSA Arkivuar 27 shkurt 2012 tek Wayback Machine (fin.)
  4. ^ Pohjan kalastusalue Arkivuar 7 qershor 2011 tek Wayback Machine (fin.)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Fiskars – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale