Jump to content

Flammekueche

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një Flammekueche tradicionale

  Flammekueche ( alzasisht ; gjermanishte standarde : Flammkuchen ), ose tarte flambée ( frëngjisht), është një specialitet i rajonit të Alzasës, [1]Moselës gjermano-folëse, Badenit dhe Palatinatës . [2] Përbëhet nga brumi i bukës i mbështjellë shumë hollë në formën e një drejtkëndëshi ose rrethi, i cili mbulohet me djathë të bardhë ose krem të freskët (crème frâiche), qepë të prera hollë dhe lardon .

Tarte flambée – e sapodalë nga furra

Emri i pjatës ndryshon në dialektet vendore; quhet Flàmmeküeche, [3] ose Flàmmaküachaalsasisht, ose Flammkuche në Frankonishten Lorrenase - krahaso me gjermanishten Flammkuchen . Të gjithë këta emra përkthehen si "byrek i pjekur në flakë". Ndryshe nga sa sugjeron përkthimi i drejtpërdrejtë, tarte flambée nuk piqet në flakë, por gatuhet në furrë me dru. [4]

Ka shumë lloje të recetës origjinale për sa i përket garniturës. Ndryshimet standarde janë: [4]

  • Gratinée : me djathë Gruyère të shtuar;
  • Forestière : me kërpudha të shtuara;
  • Munster : me djathë Munster të shtuar;
  • E ëmbël: version i ëmbëlsirës me mollë dhe kanellë, ose boronica, dhe me flambé me Calvados ose një liker tjetër të ëmbël.

Pjata u krijua nga fermerë gjermanikë nga Alzasa, Badeni dhe Palatinata të cilët piqnin bukë një herë në javë. Flammekueche ishte fillimisht një pjatë e bërë vetë, e cila nuk filloi të gatuhej në restorantet e qyteteve deri në "maninë e picave" të viteve 1960. Një Flammekueche do të përdorej për të testuar nxehtësinë e furrave të tyre me dru . Në kulmin e temperaturës së saj, furra do të kishte gjithashtu kushtet ideale për të pjekur një Flammekueche . Prushi do të shtyhej mënjanë për t'i lënë vend tortës në mes të furrës dhe nxehtësia e fortë do të mund ta piqte për 1 ose 2 minuta. Korja që formon kufirin e Flammekueche pothuajse digjej nga flakët. [5] Rezultati i ngjan një pice të hollë. Pas aneksimit të Alzasës nga Franca, Flammekueche mori rrugën e saj si tarte flambée në kuzhinën franceze .

  1. ^ Villegas, Maria (2005). "Tarte flambée". The food of France: a journey for food lovers. Murdoch Books. fq. 56. ISBN 978-1-74045-471-1. Marrë më 26 shkurt 2010. tarte flambee. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ compare the French Article: Tarte flambée.
  3. ^ "Petit lexique français-alsacien pour faire les courses : Kommissione màche" (PDF). Olcalsace.org. Marrë më 22 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b Helga Rosemann, Flammkuchen: Ein Streifzug durch das Land der Flammkuchen mit vielen Rezepten und Anregungen [Flammkuchen: A foray into the land of the tartes flambées with many recipes and suggestions] (Offenbach: Höma-Verlag, 2009).
  5. ^ Rosemann 4–5.