Flamuri i kuq (idiomë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një flamur i kuq u tregohet konkurrentëve gjatë Çmimit të Madh të Kanadasë 2007.

Një flamur i kuq mund të jetë ose një flamur i kuq fjalë për fjalë i përdorur për sinjalizim ose, si metaforë, një shenjë e ndonjë problemi të veçantë që kërkon vëmendje. [1]

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i Kodit Ndërkombëtar të Sinjaleve për Bravo (shkronja B).

Termi dhe shprehja "të ngrejë flamurin e kuq" vjen nga përdorime të ndryshme të flamujve të vërtetë gjatë historisë. Një flamur i kuq valëvitet shpesh nga forcat e armatosura për të paralajmëruar publikun për ushtrimet e zjarrit të drejtpërdrejtë në zhvillim, dhe nganjëherë fluturohet nga anijet që transportojnë municione (në këtë kontekst është në fakt flamuri për shkronjën B në alfabetin e flamurit të sinjalit detar ndërkombëtar, një flamuri i kuq me bisht dallëndyshe). Në shumë vende, një flamur i kuq valëvitet për të nënkuptuar se një poligon qitjeje në natyrë është në përdorim. Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara i referohen stërvitjes së saj më të madhe vjetore si operacioni i Flamurit të Kuq. Flamujt e kuq përdoren për sinjale të ndryshme në garat e lundrimit në ekip (shih Rregullat e Garave të Lundrimit). Një paralajmërim i flamurit të kuq është një sinjal i rrezikut të lartë të zjarrit, dhe një flamur i kuq në plazh paralajmëron për kushte të rrezikshme uji (flamujt e kuq të dyfishtë tregojnë mbylljen e plazhit). Flamujt e kuq të dizajneve të ndryshme tregojnë kushte të rrezikshme të erës dhe valëve për marinarët. Në garat me automobila, një flamur i kuq tregon se një garë është ndalur.

Një sinjal rreziku ose një problem mund të quhet një flamur i kuq, një përdorim që filloi në shekullin XVIII. Një shembull famëkeq i përdorimit të një flamuri të kuq në luftë është përdorimi i simbolit nga gjenerali meksikan Antonio López de Santa Anna për t'i bërë të ditur opozitës së tij teksiane në Alamo se ai synonte të mos kursente asnjë nga mbrojtësit (për të cilët ai ndoqi). Termi "flamur i kuq" përdoret, p.sh., gjatë shqyrtimit të komunikimeve dhe i referohet fjalëve ose frazave specifike të hasura që mund të tregojnë rëndësinë për rastin. Për shembull, filtrat e postës elektronike të padëshiruar përdorin "flamuj të kuq" të tillë.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Red Flag". Merriam-Webster. Marrë më 2016-10-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)