Jump to content

Flav Jul Dalmati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flav Jul Dalmati
Coin of Dalmatius (nummus) - inscribed FLavius DELMATIUS NOBilissimus Caesar
Vdiq337
TitulliCaesar of the Roman Empire
Prind/ër

Flav Jul Dalmati [1] (v. 337 ), i njohur gjithashtu si Cezar Dalmatius, ishte një Cezar i Perandorisë Romake dhe anëtar i dinastisë Konstantiniane .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dalmati ishte djali i gjysmëvëllait të Konstandinit Dalmácio, censori dhe gruaja e tij, emri i së cilës nuk dihet; vëllai i tij ishte një Hanibalian . Dalmati ishte atëherë një nip i Konstandinit, Julius Constancius dhe Hannibalian . [2] Ai dhe vëllai i tij u shkolluan në Tolosa, ku jetonte familja e tyre, nga rektori Exuperius . [3] [4] Në vitet 320, Konstandini thirri babanë e tij dhe ata në Kostandinopojë . [5]

Më 18 shtator 335, Dalmatius u emërua Cezar nga Konstandini, padyshim i kundërshtuar nga ushtria e cila gjithmonë favorizonte vijën e drejtpërdrejtë dinastike. [6] Ndoshta në të njëjtin vit, ai u emërua fisnik së bashku me vëllain e tij, i cili u emërua mbret i mbretërve në Pontus, dhe xhaxhai i tij Jul Konstanci. [5] Dalmati kontrollonte Thrakinë, Akainë dhe Maqedoninë dhe me sa duket kishte vendbanimin e tij në Naissus . [7] Në këtë zonë, në Danubin e poshtëm, Dalmati duhej të mbronte mbretërinë kundër gotëve që në atë kohë përfaqësonin një rrezik të përhershëm. [8]

Rajoni ishte shumë i rëndësishëm, veçanërisht në prag të fushatës që perandori planifikoi kundër Persisë, gjatë së cilës ai nuk donte që kufiri Danubian të ishte i pambrojtur. [9] Megjithatë, ai vdiq më 22 maj 337, përpara se ta bënte atë. Vdekja e tij u pasua nga trazira të zgjatura, gjatë të cilave shumë nga të afërmit e tij u vranë nga ushtria. Dalmati, babai i tij dhe vëllai i tij ishin viktima të këtij spastrimi. Kur vdiq saktësisht Dalmati, është po aq e diskutueshme sa çështja nëse vdekjet u provokuan nga djemtë e Kostandinit, apo thjesht u toleruan prej tyre. [10]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • DiMaio, Michael, "Dalmatius Caesar (335-337 A.D)", in DIR
 • Jones, A.H.M.; J.R. Martindale & J. Morris (1971). The Prosopography of the Later Roman Empire Volume 1: A.D. 260–395. Cambridge University Press. fq. 241. ISBN 0-521-07233-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Marcos, Moysés (2014). "Constantine, Dalmatius Caesar, and the Summer of A.D. 337". Latomus. 73 (3): 748–774. ISSN 0023-8856. JSTOR 24858587. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Kienast 1996.
 2. ^ DiMaio 1997.
 3. ^ DiMaio 1996.
 4. ^ Ausônio & século IV.
 5. ^ a b Martindale 1971.
 6. ^ Sexto Aurélio Vítor 361.
 7. ^ Barnes 1982.
 8. ^ Henrique de Valois 1636.
 9. ^ Bleckmann 1997.
 10. ^ Klein 1999.