Jump to content

Florence Quentin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox Biographie2Florence Quentin është një egjiptologe, eseiste dhe gazetare franceze [1], e lindur në Saint-Étienne më 21 février 1960 [2] .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo studioi egjiptologji në Francë tek Universiteti Montpellier III, ku studioj me François Daumas, më pas në Paris IV -Sorbonne me Claire Lalouette . Ajo zotëron një diplomë në Egjiptologji nga Universiteti Paul Valéry-Montpellier III.

Bashkëpunoi për disa vite me Le Monde des fetares [3], tek botimet speciale të Le Point dhe Le Nouvel Obs, më pas u bë kryeredaktore e revistës Ultreïa! [4] , [5] .

Publikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Florence Quentin (1995). L'Égypte, la belle au sable dormant (në frëngjisht). Bruxelles: Studio Philippe Biermé. ISBN 7-5047-0001-0.
 • écrit en collaboration avec Catherine David et Jean-Philippe de Tonnac (1997). Égypte : Anthologie, de l'ancien empire à nos jours. Maisonneuve et Larose. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • avec Jean-Pierre Corteggiani, Jean-Yves Empereur et Robert Solé (2005). Fous d'Égypte (në frëngjisht). Paris: Bayard. fq. 189. ISBN 2-227-47458-0.
 • Isis l'Éternelle. Éditions Albin Michel. 2012. ISBN 978-2-226-24022-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Le Livre des Égypte (sous la direction de Florence Quentin), Éditions Robert Laffont « Bouquins », 2015.
 • Vivante Égypte, de Gizeh à Philæ. Éditions Desclée de Brouwer. 2015. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Stampa:Commentaire biblio
 • Dans l'intimité de Toutânkhamon - Ce que révèlent les objets de son trésor. First Editions. 2019. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
 • Les grandes souveraines d'Égypte. Éditions Perrin. 2021. fq. 416. ISBN 978-2-262-08202-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • L'Égypte ancienne. Perrin. 2022. ISBN 978-2-262-08599-5. OCLC 1347277929. Marrë më 2022-10-14. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Data dhe viti (lidhja) et en livre audio:
 • Comprendre les symboles et les divinités de l'Égypte ancienne, Hozhoni, 2022
Kontribute në punë kolektive
 • Jean Daniel (regji.), La Soif de Dieu, Maisonneuve dhe Larose, 1993.
 • Frédéric Lenoir dhe Jean-Philippe De Tonnac (regji.), Vdekja dhe pavdekësia, Enciklopedia e njohurive dhe besimeve, Bayard, 2004.
 • Philippe Di Folco (regji.), Fjalori i vdekjes, Larousse, 2010.
 • Jean-Philippe de Tonnac (regji.), Universal Dictionary of Bread, Robert Laffont, koll. " libra », 2010.
 • Audrey Fella (regji.), Dictionary of Mystical Women, Robert Laffont, koll. " libra », 2013.
 • Marie Clainchard (regji.), E ardhmja është brenda nesh, me Pierre Rabhi, Bertrand Vergely, Jean-Yves Leloup, Michael Lonsdale et al., Dangles, 2014.
 • Kolektive, në harmoni me heshtjen, tekste të mbledhura së bashku nga Caroline Laurent (parathënie Annie Delgéry dhe Bénédicte Férot ; hyrje pastor Jan Albert Roetman ; Babai dërgues Bruno Mary), Nunc, Éditions de Corlevour, 2019.
 • Kolektiv, Still udhëton në kohë izolimi : Përfshihen 40 shkrimtarë, përmbledhje tregimesh, Ramsay, 2020.

Nderimet dhe çmime te fituara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fituese në 2016 i Çmimit të Shkrimit dhe Spiritualitetit për Vivante Guinée, botues Desclée de Brouwer, tetor 2015

Shënime dhe referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Émission Les Racines du ciel, France Culture Arkivuar 8 korrik 2012 tek Wayback Machine
 2. ^ Quentin, Florence. "BnF Catalogue général". catalogue.bnf.fr (në frëngjisht). Marrë më 2018-03-21.
 3. ^ "Le Monde des religions". Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 25 shkurt 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Ultreïa, interjection liée au pèlerinage de Saint-Jacques-de-Compostelle
 5. ^ "Revue Ultreïa par les éditions Hozhoni". Ultreïa (në frëngjisht). Marrë më 2019-12-13.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Liens