Flota Baltike Ruse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emblema e flotës balltike.

Flota Baltike (rusisht: Baltiyskiy flot)[1] është flota e Marinës Ruse në Detin Baltik.

Anijet e vogla ruse me raketa, Zyb' dhe Passat.

E themeluar më 18 maj 1703, nën Carin Pjetri i Madh si pjesë e Marinës Perandorake Ruse, Flota Balltike është flota më e vjetër ruse.[2] Në vitin 1918, flota u trashëgua nga RSFSR-ja ruse e cila më pas themeloi Bashkimin Sovjetik në 1922, ku u njoh përfundimisht si Flota Baltike e Dyfishtë me Flamurin e Kuq si pjesë e Marinës Sovjetike, pasi gjatë kësaj periudhe fitoi dy çmimet e Urdhri i Flamurit të Kuq. Pas rënies së Bashkimit Sovjetik në 1991, Flota Balltike u trashëgua nga Federata Ruse dhe iu rikthye emrit të saj origjinal si pjesë e Marinës Ruse.

Flota Baltike e ka selinë në Kaliningrad dhe baza e saj kryesore në Baltiysk (Pillau), si në rajonin e Kaliningradit, dhe një bazë tjetër në Kronstadt, Shën Petersburg, në Gjirin e Finlandës.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Baltic fleet official site". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Baltic Fleet turns 307". RusNavy.com. 18 maj 2010. Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2010. Marrë më 17 maj 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)