Flota Ruse e Paqësorit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emblema e Flotës së Paqësorit të Marinës Ruse.

Flota e Paqësorit (rusisht: Tikhookeanskiy flot)[1] është flota e marinës ruseOqeanin Paqësor.

Anijet e Flotës së Paqësorit Sovjetik në Vladivostok në 1990.

E themeluar në 1731 si pjesë e Marinës Perandorake Ruse, flota njihej si Flotilja Ushtarake Okhotsk (1731-1856) dhe Flotilja Ushtarake Siberiane (1856-1918), e formuar për të mbrojtur interesat ruse në rajonin e Lindjes së Largët Ruse përgjatë bregut të Paqësorit. Në vitin 1918 flota u trashëgua nga Republika Socialiste Federative Sovjetike Ruse, më pas Bashkimi Sovjetik në 1922 si pjesë e Marinës Sovjetike, duke u reformuar disa herë përpara se të shpërbëhej në 1926. Në 1932 ajo u rivendos si Flota e Paqësorit, dhe ishte i njohur si Flota e Paqësorit me Flamurin e Kuq (Krasnoznamënnyj Tihookeanskij flot) pas Luftës së Dytë Botërore pasi kishte fituar Urdhrin e Flamurit të Kuq. Në vitet sovjetike, flota ishte gjithashtu përgjegjëse për operacionet e Marinës Sovjetike në Oqeanin Indian dhe Detin Arabik. Pas rënies së Bashkimit Sovjetik në 1991, Flota e Paqësorit të Kuq Banerit u trashëgua nga Federata Ruse si pjesë e Marinës Ruse dhe emri i saj aktual u miratua.

Selia e Flotës së Paqësorit është e vendosur në Fokino, dikur Vladivostok me objekte të shumta brenda Gjirit të Pjetrit të Madh në Primorsky Krai, dhe Petropavlovsk-Kamchatsky dhe Vilyuchinsk në gjirin Avacha në Gadishullin Kamchatka në Kamchatka Krai. Pas samitit të APEC Rusia 2012, u njoftua se baza kryesore detare e Flotës së Paqësorit në Lindjen e Largët Ruse do të zhvendoset në qytetin Fokino, Primorsky Krai. Komandanti aktual është Admirali Viktor Liina, i cili e mban këtë pozicion që nga prilli 2023.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Тихоокеанский флот. flot.com (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 2018-10-13. Marrë më 2018-12-07.
  2. ^ "Russia names new commanders for Baltic and Pacific fleets". www.aljazeera.com (në anglisht). Marrë më 2023-08-24.