Jump to content

Flota Ruse e Detit të Zi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emblema e flotës së Detit të Zi.

Flota e Detit të Zi (rusisht: Chernomorskiy flot) është flota e marinës ruseDetin e Zi, Detin Azov dhe Detin Mesdhe. Flota e Detit të Zi, së bashku me forcat e tjera tokësore dhe ajrore ruse në Gadishullin e Krimesë, janë në varësi të Qarkut Ushtarak Jugor të Forcave të Armatosura Ruse.

Flota gjurmon historinë e saj që nga themelimi i saj nga Princi Potemkin më 13 maj 1783 si pjesë e Marinës Perandorake Ruse. RSFSR ruse trashëgoi flotën në 1918; me themelimin e Bashkimit Sovjetik në 1922, ajo u bë pjesë e Marinës Sovjetike. Pas rënies së Bashkimit Sovjetik në 1991, Flota e Detit të Zi u nda midis Federatës Ruse dhe Ukrainës në 1997, me Rusinë që mori titullin e 82% të anijeve.

Flota ruse e Detit të Zi pas betejës së Sinopes, 1853.

Flota e Detit të Zi ka selinë dhe objektet e saj kryesore zyrtare në Sevastopol, të cilën Rusia e aneksoi ilegalisht nga Ukraina, së bashku me pjesën tjetër të Krimesë, në vitin 2014. Pjesa tjetër e objekteve të flotës janë të vendosura në vendndodhje në Detin e Zi dhe Detin Azov , duke përfshirë Krasnodar Krai, Rostov Oblast dhe Krime.

Lufta ruso-ukrainase në vazhdim çoi në operacione dhe humbje të mëdha për shkak të raketave ukrainase dhe mjeteve sipërfaqësore pa pilot. Pas një sulmi raketor ukrainas në vitin 2023 kundër selisë së Flotës së Detit të Zi në Sevastopol, u përfol nga burime të shumta se komandanti i flotës, admirali Viktor Sokolov ishte vrarë.[1][2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Barnes, Joe (22 shtator 2023). "Storm Shadow missile 'tears open' Black Sea Fleet HQ in Crimea". Telegraph (në anglisht). Marrë më 2023-09-23.
  2. ^ Dooley, Matthew (2023-09-23). "Putin's top Black Sea Admiral 'killed' as Ukraine launches multi-pronged attack". Express.co.uk (në anglisht). Marrë më 2023-09-23.