Fokshani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Focșani
Qytet
noform
Pamje nga Focșani
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Focșani is located in Rumania
Focșani
Focșani

Koordinatat: 45°42′V 27°11′L / 45.700°V 27.183°L / 45.700; 27.183

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Vrancea
Kryetari i Bashkisë Cristi Valentin Misăilă
Partia Partia Demokratike Sociale
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 48.1 km2
Popullsia 73,868[1] banorë
Dendësia 1,535 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Faqja Zyrtare www.focsani.info

Focșani (Gjermanisht: Fokschan; Hungarisht: Foksány; Turqisht: Fokşan) është qytet në Rumani. Ndodhet 16 kilometra në verilindje të Bukureshtit. Sipas regjistrimit të popullësisë më 2011, qyteti ka pasur 73,868 banorë[1] duke u bërë qyteti i 27-të më i madh në Rumani.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "2011 Census". INSSE at vranceamedia.ro. 2 shkurt 2012. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 12 mars 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)