Forca Ajrore-hapësinore Ruse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emblema e Forcave Ajrore-Kozmike Ruse.

Forcat Hapësinore Ruse[1] ose Forcat Ajrore dhe Hapësinore Ruse[2] (Rusisht: Воздушно-космические силы, ВКС : Vozdushno-kosmicheskiye sily, VKS) përbëjnë degët ajrore dhe hapësinore të Forcave të Armatosura të Federatës Ruse. Rusia themeloi VKS-në si një degë të re të ushtrisë së saj më 1 gusht 2015 me bashkimin e Forcave Ajrore Ruse (VVS) dhe Forcave Ruse të Mbrojtjes së Hapësirës Ajrore (VVKO), siç rekomandohet nga Ministria e Mbrojtjes. VKS ka selinë e saj në Moskë.[3] Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu e shpjegoi bashkimin si përmirësim të efikasitetit dhe mbështetjes logjistike.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Russia establishes Aerospace Forces as new armed service — Defense Minister". Arkivuar nga origjinali më 2017-03-21. Marrë më 2017-03-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "6 Dead in Fire at Russian Aerospace Defense Research Institute – State Media". The Moscow Times. 21 prill 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Шойгу объявил о создании нового вида ВС - Воздушно-космических сил Arkivuar 2015-08-05 tek Wayback Machine, ria.ru/defense, 3 August 2015
  4. ^ Compare: Russia establishes Aerospace Forces as new armed service — Defense Minister Arkivuar 2016-05-13 tek Wayback Machine, tass.ru, 3 August 2015. - "'The formation of the Aerospace Forces by combining the Air Force and the Aerospace Defense Force is the optimal option for improving the system of the country's aerospace defense,' Shoigu said. [...] 'Now the single command unites aviation, air defense and anti-missile defense troops, space forces and means of the armed forces' [...]."