Jump to content

Forca e Policisë së Nigerisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Forca e Policisë së Nigerisë është organi kryesor i zbatimit të ligjit dhe agjencia kryesore e sigurisëNigeri. Përcaktuar nga kushtetuta e vitit 1999 si policia kombëtare e Nigerisë me juridiksion ekskluziv në të gjithë vendin, [1] pasi në vitin 2016 ka një staf prej rreth 371,800. [2] Aktualisht ka plane për të rritur forcën në 650,000 staf , duke shtuar 280,000 rekrutë të rinj në 370,000-ët ekzistues. Forca e Policisë së Nigerisë është një organizatë shumë e madhe e përbërë nga 36 komanda shtetërore dhe Territori Federal i Kryeqytetit (TFK) të grupuara në 17 zona dhe 8 organe administrative. [3] Agjencia aktualisht drejtohet nga IP (Inspektori i Përgjithshëm) Kayode Egbetokun. Në vitin 2020, ajo iu nënshtrua riparimeve të mëdha. [4]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1879, u formua një konstabular paraushtarak i armatosur me 1200 anëtarë Hausa. [5] Në vitin 1896 u krijua Policia e Lagos. Për më tepër, Konstabularia e Bregut të Nigerit, u formua në Calabar në vitin 1894 nën Protektoratin e saposhpallur të Bregut të Nigerit. Në veri, Royal Niger Company ngriti Konstabularin e Kompanisë Royal Niger në vitin 1888 me seli në qytetin Lokosë. [6]

Kur protektoratet e Nigerisë Veriore dhe Jugore u shpallën në fillim të viteve 1900, një pjesë e Konstabularisë së Kompanisë Mbretërore Niger u bë Policia e Nigerisë Veriore dhe një pjesë e Policisë së Bregut të Nigerit u bë Policia e Nigerisë Jugore. [7] [8] Gjatë periudhës koloniale, shumica e policisë ishin të lidhura me qeveritë lokale (autoritetet vendase). [9]

  1. ^ Odeyemi, Temitayo I.; Obiyan, A. Sat (14 nëntor 2017). "Exploring the subsidiarity principle in policing and the operations of the Nigeria Police Force". African Security Review (në anglisht). 27 (1): 42–60. doi:10.1080/10246029.2017.1383924. ISSN 1024-6029.
  2. ^ "Nigeria / Africa / Member countries / Internet / Home – INTERPOL". Interpol.int. Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2018. Marrë më 8 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Home Page – Nigeria Police Force". Npf.gov.ng. 29 korrik 2016. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2016. Marrë më 8 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "President Buhari Signs the Nigeria Police Bill 2020 into Law". President Buhari Signs the Nigeria Police Bill 2020 into Law. Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2020. Marrë më 22 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Micah, John (qershor 2017). "Public Perception of Police Activities in Okada, Edo State Nigeria". Covenant Journal of Business & Social Sciences. 8 – nëpërmjet Researchgate. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ AKINOLA, BOLAJI (2012-07-25). Authority Stealing: How Greedy Politicians and Corporate Executives Loot the World'S Most Populous Black Nation (në anglisht). AuthorHouse. ISBN 978-1-4772-1891-4. Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2020. Marrë më 21 korrik 2020.
  7. ^ "Nigeria Police Force | IGPSEC". www.npf.gov.ng. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2020. Marrë më 2020-05-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Ajakaiye, Adeola (2 tetor 2016). "Nigeria's quest for democratic policing". Business day. Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2020. Marrë më 25 maj 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Nigeria Police Force (NPF) - Nigeria Intelligence Agencies". fas.org. Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2020. Marrë më 2020-05-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)