Forcat e Armatosura të Indisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Forcat e Armatosura Indiane (FAI) janë forcat ushtarakeRepublikës së Indisë. Ai përbëhet nga tre shërbime profesionale: Ushtria Indiane, Marina Indiane dhe Forca Ajrore Indiane.[1] Për më tepër, Forcat e Armatosura Indiane mbështeten nga Forcat e Armatosura Qendrore të Policisë, [2] Roja Bregdetare Indiane dhe Forca Kufitare Speciale dhe komanda dhe institucione të ndryshme ndër-shërbimi si Komanda e Forcave Strategjike, Komanda Andaman dhe Nikobar dhe Stafi i Integruar i Mbrojtjes. Presidenti i Indisë është Komandanti Suprem i Forcave të Armatosura Indiane, por autoriteti ekzekutiv dhe përgjegjësia për sigurinë kombëtare i është dhënë Kryeministrit të Indisë dhe ministrave të zgjedhur të kabinetit të tyre.[3] [4] [5] [6] Forcat e Armatosura të Indisë janë nën menaxhimin e Ministrisë së Mbrojtjes të Qeverisë së Indisë. Me një forcë ushtarake mbi 1.4 milion personel aktiv, [7] [8] FAI-ja është forca e dytë më e madhe ushtarake në botë dhe ka ushtrinë vullnetare më të madhe në botë.[9] Ajo gjithashtu ka buxhetin e tretë më të madh të mbrojtjes në botë.[10] Raporti Global Firepower Index e rendit atë si ushtrinë e katërt më të fuqishme. [11]

Forcat e Armatosura Indiane janë përfshirë në një numër operacionesh të mëdha ushtarake, duke përfshirë: Luftërat Indo-Pakistaneze të vitit 1947, 1965 dhe 1971, Lufta Portugeze-Indiane, Lufta Sino-Indiane, incidenti i Ço La-së në vitin1967, Përleshja Sino-Indiane në vitin 1987, Lufta e Kargil-it dhe konflikti i Siaçen-it ndër të tjera. India nderon forcat e saj të armatosura dhe personelin ushtarak çdo vit në Ditën e Flamurit të Forcave të Armatosura, më 7 Dhjetor. Të armatosur me treshen bërthamore, [12] forcat e armatosura indiane po i nënshtrohen vazhdimisht modernizimit, [13] me investime në fusha të tilla si sisteme futuristike të ushtarëve dhe sisteme të mbrojtjes raketore. [14] [13]

Departamenti i Prodhimit të Mbrojtjes i Ministrisë së Mbrojtjes është përgjegjës për prodhimin indigjen të pajisjeve të përdorura nga Forcat e Armatosura Indiane. Ai përfshin 16 PSU të mbrojtjes.[15] India mbetet një nga importuesit më të mëdhenj të pajisjeve të mbrojtjes bashkë me Rusinë, Izraelin, Francën dhe Shtetet e Bashkuara që janë furnizuesit kryesorë të huaj të pajisjeve ushtarake. [16] Qeveria e Indisë, si pjesë e nismës Make in India, kërkon të indigjenizojë prodhimin dhe të reduktojë varësinë nga importet për mbrojtje. [17]

 1. ^ "Indian Armed Forces". Know India Portal. NIC, GoI. Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2015. Marrë më 17 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Report My Signal- Professional Matters: The Central Police Forces and State Armed Police". Reportmysignalpm.blogspot.com. 12 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2012. Marrë më 17 gusht 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Majeed, Akhtar (2005), "Republic of India", përmbledhur nga Kincaid, John; Tarr, G. Alan (red.), Constitutional Origins, Structure, and Change in Federal Countries, A Global Dialogue on Federalism, Volume I, Montreal & Kingston: McGill-Queen's University Press for Forum of Federation and International Association of Centers for Federal Studies, fq. 180–207, 185, ISBN 0-7735-2849-0, ...the executive authority is vested in the prime minister and in their Council of Ministers. (p. 185) {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Dam, Shubhankar (2016), "Executive", përmbledhur nga Choudhry, Sujit; Khosla, Madhav; Mehta, Pratap Bhanu (red.), The Oxford Handbook of the Indian Constitution, Oxford and New York: Oxford University Press, fq. 307, ISBN 978-0-19-870489-8, Executive power, ordinarily, is exercised by Prime Minister. {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Singh, Nirvikar (2018), "Holding India Together: The Role of Institutions of Federalism", përmbledhur nga Mishra, Ajit; Ray, Tridip (red.), Markets, Governance, and Institutions: In the Process of Economic Development, Oxford University Press, fq. 300–323, 306, ISBN 978-0-19-881255-5 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "ABOUT THE MINISTRY | Ministry of Defence". www.mod.gov.in. Marrë më 31 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Press Information Bureau". Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2016. Marrë më 15 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "20% Sailor Shortage in Navy, 15% Officer Posts Vacant in Army, Nirmala Sitharaman Tells Parliament". News18. Marrë më 28 dhjetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Indian Army : Largest Volunteer Army in The World". 16 tetor 2014. Marrë më 10 mars 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Tian, Nan; Fleurant, Aude; Kuimova, Alexandra; Wezeman, Pieter D.; Wezeman, Siemon T. (27 prill 2020). "Trends in World Military Expenditure, 2019" (PDF). Stockholm International Peace Research Institute. Marrë më 27 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "2020 Military Strength Ranking". Global Fire Power (GFP) (në anglisht). Marrë më 18 qershor 2020.
 12. ^ "Now, India has a nuclear triad". The Hindu. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 17 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ a b "Breaking News, World News & Multimedia". Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Rabinowitz, Gavin (18 qershor 2008). "India's army seeks military space program". The San Francisco Chronicle. Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Defence Public Sector Undertakings | Department of Defence Production". www.ddpmod.gov.in. Marrë më 4 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "End of an era: Israel replaces Russia as India's top military supplier". World Tribune. Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2011. Marrë më 18 mars 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Indigenisation in Defence". Defence News: Indian Defence News, IDRW, Indian Armed Forces, Indian Army, Indian Navy, Air Force. 2 mars 2021. Marrë më 24 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)