Fort Yukon, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fort Yukon, Alaska
Anglisht : Fort Yukon
qytet
Vendndodhja
Fort Yukon, Alaska is located in SHBA Alaska
Fort Yukon, Alaska
Fort Yukon, Alaska

Koordinatat: 66°34′3″V 145°15′23″P / 66.56750°V 145.25639°P / 66.56750; -145.25639

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Yukon-Koyukuk
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 19.2 km2
 •  tokësore 18.1 km2
 •  ujore 1.1 km2
Lartësia 130 m (m.n.d.)
Popullsia 583 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi February 17, 1959[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99740
Prefiksi 907
Koordinatat 66° 34′ 3″ Veri

145° 15′ 23″ Perëndim

Fort Yukon, Alaska (Fort Yukon) është një qytet në qarkun Yukon-Koyukukshtetit federal Alaska, SHBA. Në Fort Yukon, Alaska jetojnë 583 banorë (2010). Qyteti ka një sipërfaqe prej 19.2 km2 (7.4 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 130 m (427 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 1996 Alaska Municipal Officials Directory. Juneau: Alaska Municipal League/Alaska Department of Community and Regional Affairs. janar 1996. fq. 57. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Fort Yukon, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale