Frédéric Veseli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Frédéric Veseli
Të dhënat personale
Data e lindjes (1992-11-20) 20 Nëntor 1992 (28 vjeç)
Vendi i lindjesRenens, Zvicra
Gjatësia1.84 m (6 ft 0 in)
PozicioniMbrojtësi
Informacionet për klubin
Klubi aktualEmpoli
Numri13
Karriera në rini
2003–2005Renens
2005–2008Lausanne-Sport
2008–2010Manchester City
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2010–2012Manchester City0(0)
2012–2013Manchester United0(0)
2013–2015Ipswich Town0(0)
2014Bury (huazim)18(0)
2014Port Vale (huazim)15(0)
2015Port Vale22(1)
2015–2016Lugano33(0)
2016–Empoli11(0)
Ekipi kombëtar
2007Zvicra U154(0)
2007–2008Zvicra U168(0)
2008–2009Zvicra U1716(0)
2009–2010Zvicra U1812(0)
2010–2011Zvicra U199(0)
2011–2012Zvicra U207(1)
2012Zvicra U211(0)
2015–Shqiperia5(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 18 Shkurt 2017.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 30 Nëntor 2016

Frédéric "Freddie" Veseli (lindur me 20 Nëntor 1992) është një futbollist shqiptar i cili luan si mbrojtës për klubin italian në Serie A me Empoli dhe me kombëtaren shqiptare.