Francesco Toldo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Francesko Toldo)
Shko te: navigacion, kërko
Francesco Toldo
Francesco Toldo - Inter Mailand (1).jpg
Të dhënat personale
Emri i plotë Francesco Toldo
Data e lindjes (1971-12-02) 2 Dhjetor 1971 (46 vjeç)
Vendi i lindjes Padua, Italia
Gjatësia 1,96 m (6 ft 5 in)
Pozita ne fushë Portier
Kariera në rini
1983–1985 USMA Caselle
1985–1987 Montebelluna
1987–1990 Milan
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1990–1993 Milan 0 (0)
1990–1991 Verona (huazim) 0 (0)
1991–1992 Trento (huazim) 38 (0)
1992–1993 Ravenna (huazim) 31 (0)
1993–2001 Fiorentina 266 (0)
2001–2010 Internazionale 148 (1)
Gjithsej 483 (1)
Ekipi kombëtar
1993–1994 Italia U21 8 (0)
1995–2004 Italia 28 (0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Franceco Toldo (Italisht: Francesco Toldo) lindi në 2 dhjetor 1971PadovaItali. Ai është portier italian i cili mbron ngjyrat e Internazionale që nga viti 2001. Toldo u pensionua nga futbolli pasi mbaroi sezoni 2009-2010.

Toldo ka qënë pjesë edhe e kombëtares Italiane në vitet 1995-2004. Me kombëtaren Italiane, Toldo ka luajtur në 5 kompedicione ku me e rëndësishmja ka qënë Euro 2000.