Frank Albanese

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Frank Albanese
U lind në(1931-05-16)maj 16, 1931
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Staten Island, New York, U.S.
ProfesioniActor

Frank Albanese (16 maj 1931 - 5 tetor 2015) ishte një aktor amerikan i njohur për rolin e mafiozëve, veçanërisht në serialin hit të HBO, The Sopranos . [1] Albanese gjithashtu u shfaq në filma gangsterësh si Goodfellas . Në filmin Kumbari: Pjesa III, ai u shfaq si Marshalli i Madh i Festës së Shën Gennaros në krye të procesionit të paradës së rrugës.

Ai lindi në Staten Island, Nju Jork dhe vdiq atje më 5 tetor 2015, nga kanceri i prostatës.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

viti Titulli Roli Shënime
1971 Plaza Suite Shoqërues i parkingut E pakredituar
1972 Kumbari Vrasësi i Tattaglias E pakredituar
1990 Miqtë e mirë Jurist i mafias
1990 Kumbari: Pjesa III Marshalli i Madh në festën e Shën Gennaro E pakredituar
1995 Presidentë të vdekur Zoti Gianetti
2005 Rose Woes dhe Joe's Klient që flet italisht
2007 Mattie Fresno dhe Universi Holoflux Doktor i vjetër i brishtë
2008 Qofte, domate dhe mafiozë Xha Rizzo
2010 Sekretet e Vjetër Jo Gënjeshtra Pepino
2010 Shake Road Shfaqet

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Frank Albanese, Tony's Uncle Pat on 'The Sopranos,' Dies at 84". 8 tetor 2015. Marrë më 10 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]