Jump to content

Fritelë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Frittelle
Frittelle di carnevale
Frittelle di carnevale
LlojiPastri
Vendi i origjinësItalia
Rajoni ose shtetiVeneto

Fritelle ose fritole janë donatë venecianë që shërbehen vetëm gjatë karnavaleve . Ngjashëm me bomboloni, ato janë pastri të skuqura të rrumbullakëta, të pjekura dhe të fryra me maja. Frittelle shërbehen në një sërë formash të ndryshme, duke përfshirë Fritelle Veneziane, të cilat janë të pambushura dhe kanë arra pishe dhe rrush të thatë të përzier në brumë; si dhe disa varietete të mbushura. [1] Mbushjet përfshijnë krem pastiçerie, zabaione dhe herë pas here mbushje më pak të zakonshme, si krem kustarde me krem me mollë ose çokollatë.

Në qytetin Molfetta, që ndodhet në provincën e Barit të rajonit të Pulias, frittelle (nganjëherë shkruhen " fritelli ") përdoret si një emër tjetër për panzerotti . [2] [3] [4]

  1. ^ "Frittelle: Venice's Carnival doughnuts". Venice Travel Blog. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Tradizioni molfettesi: Tra le frittelle di San Martino e il ricordo di un lettore di Quindici". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Degustazione di frittelle al Centro polivalente per disabili". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ it:Molfetta