Fronti i Sremit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Fronti i Sremit front luftues në mes forcave të armatosura pro komuniste dhe pro fashiste afër qytetit të Sremit. Në janar 1945 për në frontin verior janë mobilizuar rreth 18.500 shqiptarë në përbërje të Brigadave Antifashiste të Kosovës dhe 5.000 të tjerë nga Maqedonia.[1]Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kolonat e vdekjes përfunduan në Tivar - Sheradin Berisha"Zëri i ditës", e shtunë-e diel, 2-3 prill 2005, f. 20)