Fushë-Bardhë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fushë-Bardhë
Fshat
Vendndodhja
Fushë-Bardhë is located in Shqipëria
Fushë-Bardhë
Fushë-Bardhë

Koordinatat: 40°6′V 20°0′L / 40.100°V 20.000°L / 40.100; 20.000

Administrimi
Shteti Flamuri Shqipëria
Qarku Qarku i Gjirokastrës

Fushë-Bardhë ose i njohur edhe si Fushëbardhë është një fshat në afërsi të Gjirokastrës.

Historia[redakto | përpunoni burim]

Deri ne vitin 1900 Fushëbardha dhe Fushëvërria funksiononin si pjesë e Zhulatit. Duhet te jete formuar rreth shekullit te 17. Fushë-Bardha, Zhulati dhe Fushë-Vërria kanë qenë historikisht zona fqinje Fushë-Bardha-sit ne Brigadën e VI[1].[2] Po në vitin 1942 u formua në Fushëbardhë çeta “Çerçiz Topulli” me përbërje nga burra dhe gra të krahinës së Kardhiqit. Në këtë çetë morën pjesë nga Fushëbardha këta persona : Adil Çarçani e te tjere.

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Nga perëndimi kufizohet nga fshatrat Vergo dhe Fushë-Vërria, nga lindja nga Kardhiqi, nga Jugu me Zhulatin dhe nga veriu me Fterrën.

Ekonomia[redakto | përpunoni burim]

Nga vitet 70 deri ne vitet 90 u ndërtua një miniere për fosfatet (me vlere për plehrat kimike). Ne kete kantier kane punuar deri 300 punetore dhe specialiste.

Personalitete[redakto | përpunoni burim]

Rruga[redakto | përpunoni burim]

Referimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2008. Marrë më 12 shkurt 2009.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)
  2. ^ "FUSHËBARDHA NDËR VITE" NGA QAMIL MUHO, LAZE NORA

Bibliografia[redakto | përpunoni burim]