Fusha e Gackës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Fusha e Gackës është një fushë karstike në kuadër të komunës Gackës në Bosnje dhe Hercegovinë, që përfshin 57–60 km 2, duke qenë rreth. 24 km në gjatësi dhe rreth. 3,6 km gjerësi, në drejtimin veriperëndim-juglindje. Ndodhet midis maleve Bjelashnica dhe Lebrshnik në lartësinë 930 deri në 1000 m. Lumenjtë nëntokësorë të Graçanicës dhe Mushnicës përshkojnë fushën. Vendbanimi më i madh është Gacko. Pranë fushës janë malet dhe streha e Çemernos (me pellgun ujëmbledhës të detit), burimi i Trebishnjicës, Liqeni i Klinjes dhe Parku Kombëtar Sutjeska. Fusha karakterizohet me një bujqësi dhe blegtori të zhvilluar .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "The Karstography of the Dinaric karst in Bosnia and Herzegovina. Part 5.3, Eastern Herzegovina" (në anglisht). The Devon Karst Research Society. 10 korrik 2007. Arkivuar nga origjinali më 14 maj 2011. Marrë më 7 mars 2023.
  • Safet HadžiMuhamedović (2018) Waiting for Elijah: Time and Encounter in a Bosnian Landscape. New York and Oxford: Berghahn Books.