Gabriel Paletta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gabriel Paletta
Të dhënat vetjake
Emri i plotëGabriel Alejandro Paletta
Datëlindja (1986-02-15) 15 Shkurt 1986 (35 vjeç)
VendlindjaBuenos Aires, Argjentinë
Gjatësia1.87 ,
PozicioniMbrojtës
Të dhënat e klubit
Skuadra aktuale
Jiangsu Suning
Numri29
Karriera rinore
2002–2005Banfield
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
2005–2006Banfield42(5)
2006–2007Liverpool3(0)
2007–2010Boca Juniors59(5)
2010–2015Parma123(5)
2015–2018Milan44(2)
2015–2016Atalanta (huazim)24(1)
2018–Jiangsu Suning24(1)
Kombëtarja
2005Argentina U207(0)
2014Italia3(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 11 nëntor 2018
‡ National team caps and goals correct as of 14 qershor 2014

Gabriel Alejandro Paletta (lindur më 15 Shkurt 1986) është një futbollist profesionist italian i cili luan si mesfushor në Serie A per klubin AC Milan dhe per kombëtaren italiane.[1]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Boca Juniors
Milan

Ndërkombëtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Argentina U-20

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Palermo, Falcioni: "Paletta? A 18 anni era già un veterano"". Tutto Palermo. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2014. Marrë më 14 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Boca perdió ante Tigre pero se consagró campeón". AFA.com (official site of the Argentine Soccer Association). 23 dhjetor 2008. Marrë më 14 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2014. Marrë më 6 janar 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2015. Marrë më 6 janar 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)