Galena, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Galena, Alaska
Anglisht : Galena
qytet
Vendndodhja
Galena, Alaska is located in SHBA Alaska
Galena, Alaska
Galena, Alaska

Koordinatat: 64°44′26″V 156°53′8″P / 64.74056°V 156.88556°P / 64.74056; -156.88556

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Yukon-Koyukuk
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 62.1 km2
 •  tokësore 46.3 km2
 •  ujore 15.8 km2
Lartësia 39 m (m.n.d.)
Popullsia 470 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi October 26, 1971[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99741
Prefiksi 907
Koordinatat 64° 44′ 26″ Veri

156° 53′ 8″ Perëndim

Faqja Zyrtare http://www.ci.galena.ak.us/

Galena, Alaska (Galena) është një qytet në qarkun Yukon-Koyukukshtetit federal Alaska, SHBA. Në Galena, Alaska jetojnë 470 banorë (2010). Qyteti ka një sipërfaqe prej 62.1 km2 (24 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 39 m (128 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 1996 Alaska Municipal Officials Directory. Juneau: Alaska Municipal League/Alaska Department of Community and Regional Affairs. janar 1996. f. 58. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Galena, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale