Gashadokuro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
“Shtriga Takashiya dhe Skeleti” nga Utagawa Kuniyoshi

Gashadokuro (Japonisht: がしゃどくろ/ 餓者髑髏, që do të thotë “skeleti i uritur”, gjithashtu i njohur si Odokuro) janë krijesa mitikemitologjinë japoneze.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gashadokuro jsnë shpirtëra në formën e skeletëve gjigantë dhe janë 15 herë më të gjatë se personi mesatar, që thuhet se janë të krijuar nga eshtrat e njerëzve që kanë vdekur nga uria ose gjatë luftë, që nuk janë varrosur. Këta Yōkai bredhin pas mesnatës, duke kapur udhëtarët e vetmuar dhe duke i prerë kokat e tyre për të pirë gjakun e tyre të spërkatjes. Ekziston një mënyrë për të njohur qasjen e tyre, pasi viktima do të dëgjonte zërin e zhurmës në vesh. Gashadokuro thuhet se posedon kompetencat e padukshmërisë dhe të pashkatërrueshmërisë.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jonathan Maberry (2006). Vampire Universe: The Dark World of Supernatural Beings That Haunt Us, Hunt Us, and Hunger for Us. ISBN 9780806528137. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)