Jump to content

Gaten Matarazzo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gaten Matarazzo
Matarazzo në Comic-Con 2017 në San Diego
U lind në (2002-09-08) 8 shtator 2002 (21 vjeç)
Emrat e tjerëGaetano John Matarazzo III
ProfesioniAktor, Këngëtar
Vite aktiviteti2011-prezent

Gaetano John "Gaten" Matarazzo III ( i lindur më 8 shtator 2002) [2] është një aktor dhe këngëtar amerikan. Ai e filloi karrierën e tij në skenën e Broadway si Benjamin në Priscilla, Mbretëresha e Shkretëtirës dhe si GavrocheLes Misérables . Ai luan si Dustin Hendersonserialin dramë shkencor-fiction-horror Netflix Stranger Things , dhe pret në emisionin Netflix Prank Encounters . Ai është gjithashtu këngëtari kryesor i grupit indie rock Punë në Progres.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Matarazzo lindi në Connecticut, në Gaetano dhe Heather Matarazzo, por u rrit në Little Egg Harbour Township, New Jersey, dhe ai ndoqi shkollën e mesme rajonale të Pinelands në Tuckerton, New Jersey . [3] [4] Ai ka dy motra, një motër më të madhe Sabrina dhe një vëlla më të vogël Carmen. [5]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Matarazzo është me origjinë italiane . [6] [7]

Matarazzo lindi me dysostosis cleidocranial, për të cilën ai ka folur hapur, madje edhe duke dokumentuar një nga operacionet e tij, gjatë së cilës janë hequr 14 dhëmbë të mbinatyrshëm, në Instagram . [8] [9] Pasi u hedh në Stranger Things si Dustin Henderson, sfondi i personazhit u modifikua që të kishte gjendjen gjithashtu. [10] Ai përdor protezat .

Ai është vegjetarian. [11]

Filantropi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Matarazzo përdor platformën e tij për të rritur ndërgjegjësimin për CCD dhe mbledhjen e fondeve për Buzëqeshjet në CCD, një organizatë që ndihmon në mbulimin e kostove të operacioneve me gojë për njerëzit me CCD. Matarazzo ka filluar gjithashtu një linjë të bluzave, të ardhurat e të cilave do të shkojnë në Buzëqeshjet CCD. Në faqet e tij në mediat sociale, Matarazzo u tregon ndjekësve se si t'i dhurojnë dhuratat për CCD Smiles dhe promovon ngjarje në të cilat do të marrë pjesë. Në nëntor 2017, motra e tij filloi një fushatë në Facebook për të mbledhur para për organizatën. [12] [13]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ https://bestofnj.com/features/entertainment/things-didnt-know-gaten-matarazzo-stranger-things/
 2. ^ "UPI Almanac for Sunday, Sept. 8, 2019". United Press International. 8 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2019. Marrë më 30 janar 2020. …actor Gaten Matarazzo in 2002 (age 17) {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Kuperinsky, Amy (6 maj 2019). "N.J. 'Stranger Things' star Gaten Matarazzo shows off prom photos". New Jersey Advance Media. Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2020. Marrë më 30 janar 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Gaten Matarazzo and Heather Matarazzo: Are They Related?". J-14 (në anglishte amerikane). 2018-01-26. Marrë më 2020-03-04.
 5. ^ Santilli, Morgana (2019-06-28). "The untold truth of Gaten Matarazzo". Looper.com (në anglishte amerikane). Marrë më 2020-03-04.
 6. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2020. Marrë më 17 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 7. ^ [1]
 8. ^ "Stranger Things star Gaten Matarazzo's surgery is a complete success". Metro (në anglisht). 2020-02-02. Marrë më 2020-03-09.
 9. ^ Ro, Crystal (5 gusht 2016). "Dustin from "Stranger Things" loves showing off his fake teeth in real life, and obviously it's adorable". HelloGiggles.com. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2017. Marrë më 17 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Stranger Things: What Happened to Gaten Matarazzo's Teeth?". Inverse (në anglisht). Marrë më 2020-03-09.
 11. ^ "9 Things You Didn't Know About Gaten Matarazzo (Stranger Things)". Best of NJ (në anglishte amerikane). 2017-10-24. Marrë më 2020-03-09.
 12. ^ "Donate to CCD Smiles!". StartSomeGood. Arkivuar nga origjinali më 25 gusht 2018. Marrë më 10 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "'Stranger Things' star brings smiles to Utahns with rare genetic disorder". Salt Lake City, Utah: KSL-TV. Marrë më 10 nëntor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)