Gazimestani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gazimestani
Harta që tregon vendndodhjen e Gazimestani
Harta që tregon vendndodhjen e Gazimestani
Koordinatat 42°41′38.36″V 21°07′03.76″L / 42.6939889°V 21.1177111°L / 42.6939889; 21.1177111Koordinatat: 42°41′38.36″V 21°07′03.76″L / 42.6939889°V 21.1177111°L / 42.6939889; 21.1177111
Shteti Kosova Kosova
Rajoni Prishtinë
Komuna Prishtinë
Sipërfaqja 12 ha
Krijimi 1953

Gazimestani është një rezervat strikt i natyrës, zona e parë e mbrojtur në vitin 1953, dhe gjendet në Prishtinë, Kosovë.[1] Rezervati bën pjesë në kategorinë e Rezervateve bimore të bozhures (Paeonia decora Anders), dhe ka një sipërfaqe prej 15 ha.[1]

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "RAPORT PËR GJENDJEN E NATYRËS 2010 - 2014" (PDF). ammk-rks.net. Prishtinë: MINISTRIA E MJEDISIT DHE PLANIFIKIMIT HAPESINOR. 2015. Marrë më 1 qershor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)