Gbarnga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gbarnga
Qytet
Vendndodhja
Gbarnga is located in Liberia
Gbarnga
Gbarnga

Koordinatat: 6°59′53″V 9°28′23″P / 6.99806°V 9.47306°P / 6.99806; -9.47306

Administrimi
Shteti Flamuri Liberia
Qarku Qarku Bong
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 250 m (m.n.d.)
Popullsia 34,046 banorë (2008)
Koordinatat 6° 59′ 53″ Veri

9° 28′ 23″ Perëndim

Gbarnga është kryeqyteti i qarkut Bong, Liberia ndodhet veri lindje të Monrovisë. Gjatë Luftës së Parë Civile Liberiane, ka qenë bazë e Frontit Kombëtar Patriotik të LiberisëCharles Ghankay Taylor. Kolegji Cuttington ndodhet afër qytetit. Kampi i saj ishte shtëpia e muzeut afrikana, e cila u shkatërrua gjatë luftës civile.

Sipas vitit 2008, Gbarnga ka pasur 34,046 banorë. Prej kësaj, 16,080 ishin meshkuj dhe 17,966 femra.[1]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima e qytetit është e njëjtë me klimën e Monrovisë, por pak me shi dhe temperaturat e ftohta gjatë natës.

Binjakëzimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti është e binjakëzuar me Baltimore, MarylandShtetet e Bashkuara.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2008 National Population and Housing Census: Preliminary Results" (PDF). Liberia Institute of Statistics and Geo-Information Services. Government of the Republic of Liberia. qershor 2008. Marrë më 2008-11-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Baltimore City Mayor's Office of International and Immigrant Affairs - Sister Cities Program". Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 gusht 2008. Marrë më 2009-07-18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)