Gent Strazimiri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gent Strazimiri
Gent Strazimiri.jpg
Deputet i Kuvendit të Shqipërisë
2009 – Vazhdon
Të dhënat personale
Lindi më: 6 tetor 1972
Lindi në: Tiranë
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: politikan, jurist
Shkolla e kryer: Fakulteti i Drejtësisë, UT
Partia politike: PD

Gent Strazimiri (lindur më 6 tetor 1972Tiranë) është deputet i Partisë DemokratikeKuvendin e Shqipërisë dhe Sekretar i Grupit Parlamentar të PD-së.[1][2]

Pasi përfundoi shkollën e mesme në Gjimnazin "Qemal Stafa" në Tiranë, Gent Srazimiri vazhdoi studimet në Fakultetin e Drejtësisë në Universitetin e Tiranës, nga ku u diplomua në vitin 1996.

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Strazimiri u bë anëtar i Partisë Demokratike qe me krijimin e saj në vitin 1990. Në vitit 1996 ai u zgjodh nënkryetar i Forumit Rinor të Partise Demokratike (FRPD) në Tiranë, dhe u bë anëtar i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike. Nga viti 1998 deri në vitin 2000 ai ishte kryetar i FRPD. Në vitin 2001 Strazimiri ishte zëdhënës i koalicionit opozitar Bashkimi për Fitore. Nga viti 2002 deri 2005 ai ishte këshilltar i kryetarit të PD-së. Nga viti 2005 deri 2009 ai ishte sekretar i PD-së. Në vitin 2009 dhe 2013 ai është zgjedhur deputet i Kuvendit të Shqipërisë.

Incidenti ne Parlament[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në seancën parlamentare të datës 10 korrik 2014 deputeti Gent Strazimiri, duke folur në podium akuzoi kryeministrin Edi Rama se në grupin parlamentar të Partisë Socialiste kishte futur 19 deputetë me precedentë penalë. Disa minuta më vonë, gjatë kohës që deputeti Strazimiri ishte në korridorin pranë sallës së seancave të Kuvendit, ai u sulmua me grushta nga deputeti i Partisë Socialiste Arben Ndoka dhe disa sekonda më vonë edhe nga deputeti tjetër i Partisë Socialiste Pjerin Ndreu. Partia Demokratike i paditi penalisht në prokurori dy deputetët socialistë. Dy muaj më vonë, Prokuroria mori si të pandehur dy deputetët socialistë për goditje për shkak të detyrës të deputetit Genti Strazimiri.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e deputetëve të Legjislaturës VIII të Kuvendit të Shqipërisë

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ KQZ Rezultatet Përfundimtare të Zgjedhjeve për Kuvendin e Shqipërisë 2013
  2. ^ Kuvendi i Shqipërisë - Jetëshkrimet e deputetëve