Gibson Les Paul

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Example alt text
Gibson Les Paul

Gibson Les Paul është një lloj kitare elektrike prodhuar nga kompania Gibson.

Legacia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gibson Les Paul është kitara më e perduar në botë për muzikën rock dhe pop, bashkë me Fender Stratocaster. Nja ca kitaristë të famshëm që e përdorin këtë kitarë janë Slash, Jimmy Page, Buckethead, Chet Atkins, Eric Clapton, etj.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]