Jump to content

Gin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gin
Një përzgjedhje e gin në shishe për shitje në Xhorxhia, Shtetet e Bashkuara, 2010
LlojiPije alkoolike e distiluar
U paraqitshekulli i 13-të
Përqindja e alkoholit35–60%
Proof (SHBA)70–140°
NgjyraE qartë
PërbërësitElb ose drithëra të tjera, manaferrat e dëllinjës
Produkte të lidhuraJenever


Gin ( /ɪn/) është një pije alkoolike e distiluar që e merr aromën e saj nga manaferrat e dëllinjës dhe përbërës të tjerë botanik.

Gin e ka prejardhje si një pije mjekuese e bërë nga murgjit dhe alkimistët në të gjithë Evropën. Gin modern u modifikua më pas në Flandria dhe Holandë, për të siguruar aqua vita nga distilimet e rrushit dhe drithërave. Më pas u bë objekt tregtimi në industrinë e pijeve alkoolike. Gin u bë i njohur në Angli pas prezantimit të jenever, një pije alkoolike holandeze dhe belge që fillimisht ishte një ilaç. Edhe pse ky zhvillim kishte ndodhur që nga fillimi i shekullit të 17-të, gin u bë i përhapur pas Revolucionit të Lavdishëm të 1688-ës të udhëhequr nga William of Orange dhe kufizimeve të mëvonshme të importit për rakinë franceze. Gin u shfaq më pas si pija alkoolike kombëtare e Anglisë.

Xhin sot prodhohet në mënyra të ndryshme nga një gamë e gjerë përbërësish bimor, duke krijuar një sërë stilesh dhe markash të ndryshme. Pas dëllinjës, xhini tenton të aromatizohet me barishte, erëza, aromë lulesh ose frutash, ose shpesh me një kombinim. Zakonisht konsumohet i përzier me ujë tonik në një gin dhe tonik. Xhin përdoret gjithashtu shpesh si një pije bazë për të prodhuar liqueur me aromë me bazë gin, për shembull sloe gin, i prodhuar tradicionalisht nga shtimi i frutave, aromatizuesve dhe sheqerit.

Emri gin është një formë e shkurtuar e fjalës më të vjetër angleze genever,[1] e lidhur me fjalën franceze genièvre dhe fjalën holandeze jenever. Të gjitha përfundimisht rrjedhin nga juniperus, latinisht për juniper.[2]

  1. ^ "Gin". Lexico UK English Dictionary (në anglisht). Oxford University Press. Arkivuar nga origjinali më 2020-03-22.
  2. ^ For etymology of genever, see Stampa:Cite dictionary. For genièvre, see "Genièvre". Ortolang (në frëngjisht). CNRTL. Marrë më 2018-10-13.. For jenever, see De Vries, Jan (1997). "Jenever". Nederlands Etymologisch Woordenboek (në holandisht). Brill. fq. 286. ISBN 978-90-04-08392-9. Marrë më 2018-10-13..