Ginni Rometty

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ginni Rometty
Rometty në Revistën Fortune në Samitin e Most Powerful Women në vitin 2011
U lind në29 tetor 1957 (60 vjeç)
Chicago, Illinois, United States
KombësiaAmerikane
Emrat e tjerëVirginia Marie Nicosia[1][2]
ArsimiNorthwestern University (B.S.)
ProfesioniKryetare, Presidente, and CEO e IBM

Virginia Marie "Ginni" Rometty (e lindur më 29 korrik 1957)[3][4] është një ekzekutive amerikane e biznesit. Ajo është kryetarja aktuale, presidentja dhe CEO e IBM, dhe gruaja e parë që kryeson kompaninë.[5][6] Para se të bëhej presidente dhe CEO në janar të vitit 2012, ajo mbajti postin e zëvendëspresidentetes të lartë dhe ekzekutives të grupit për shitje, marketing dhe strategji në IBM. Ajo u bashkua me IBM-në si inxhiniere sistemesh në zyrën e tyre në Detroit në vitin 1981.

Qëndrimi i Rometty si CEO është shënuar nga çmime prestigjioze përfshirë Bloomberg i cili e ka emëruar atë në mesin e 50 njerëzve më influencues në botë, dhe Fortune duke e quajtur atë në mesin e "50 grave më të fuqishme në biznes" për dhjetë vjet rresht.Qëndrimi i saj si CEO është përmbushur nga kritikat lidhur me kompensimin ekzekutiv, outsourcing,[7][8] dhe 21 tremujorët radhazi të IBM të rënies së të ardhurave.[9]

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rometty u diplomua nga Shkollën Robert R. McCormick të Inxhinierisë dhe Shkencave të Aplikuara në Universitetin Northwestern në vitin 1979 me nderime të larta, duke marrë një diplomë bachelor në fushën e shkencave kompjuterike dhe inxhinierisë elektrike.[10] Rometty ishte anëtare e grupit Kappa Kappa Gamma, ku eventualisht shërbeu si presidente e saj.[11]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas diplomimit në vitin 1979, Rometty shkoi për të punuar për General Motors Institute; në vitin 1981, ajo u bashkua me IBM-në si një inxhiniere sistemesh në zyrën e tyre në Detroit.[12] Ajo u bashkua me grupin Consulting të IBM-së në vitin 1991. Në vitin 2002, ajo "përkrahu blerjen e firmës së madhe konsulente biznesi, PricewaterhouseCoopers Consulting, për 3.5 miliardë dollarë".[13] Rometty u bë zëvendëspresidente dhe ekzekutive e grupit për shitje, marketing dhe strategji në vitin 2009 dhe është "kredituar me strategjinë e rritjes së IBM-së duke e çuar kompaninë në bizneset e cloud-computing dhe analytics." Ajo gjithashtu ishte në krye të përgatitjes të kompjuterit Watson, kompjutera për lojëra, për përdorim komercial.[14]

Më 25 tetor të vitit 2011, IBM njoftoi se ajo do të ishte presidente dhe CEO e kompanisë, me Sam Palmisanon i cili do të largohej, por do të mbante postin e tij si kryetar.[12] Emërimi i Rometty shënon herën e parë që një grua ka qenë CEO e IBM-së.[5] Për sa i përket promovimit të saj, Palmisano deklaroi: "Ginni e mori atë sepse e meritonte ... Nuk ka të bëjë fare me politikat sociale progresive".[13]

Më 26 shtator të vitit 2012, IBM njoftoi se Rometty po merrte rolin e shtuar të kryetares të IBM, pasi Samuel Palmisano përgatitet të dalë në pension në fund të vitit 2012. Rometty filloi detyrën e saj si kryetare, presidente dhe CEO e IBM më 1 tetor të vitit 2012.[6] Një nga synimet e saj është që të përqëndrojë përpjekjet e kompanisë në cloud dhe sistemet informatike njohëse, të tilla si Watson.[15]

Borde dhe nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rometty shërben në Këshillin e Marrëdhënieve me Jashtë; Bordi i Administratorëve të Universitetit të saj Northwestern; Bordi i Mbikëqyrësve dhe Bordi i Menaxherëve të Qendrës së Kancerit Memorial Sloan-Kettering[16] dhe është anëtare e këshillit në Këshillin e Konservimit të Amerikës Latine, një degë e The Conservancy Nature. Ajo gjithashtu shërbeu në Bordin e Drejtorëve të AIG nga viti 2006 deri në vitin 2009.[17]

Në vitin 2014, Rometty u paraqit në dokumentarin PBS The Boomer List. Po atë vit, ajo u bë anëtarja e tretë femër e Augusta National Golf Club. Ajo ka marrë diploma nderi të doktoraturës nga Instituti Politeknik Rensselaer (në vitin 2014) dhe Universiteti Northwestern (në vitin 2015).

Në çështjen e Fortune më 15 shtator 2015, Rometty u rendit e treta në listën e grave më të fuqishme.[15]

Quajtur gruaja e 11-të më e fuqishme në listën Forbes 2016: 100 Gratë më të Fuqishme të Botës.[18]

Kritikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qëndrimi i Rometty si CEO, është përmbushur nga kritika në rritje, sidomos një konfrontim me Mark Kuban, i cili tha se ajo kishte mungesë vizioni, me të cilën IBM kishte humbur të ardhura tani për 21 tremujore të njëpasnjëshme me radhë.[9] Punonjësit e IBM gjithashtu e kanë kritikuar atë për të marrjen e pagave shpërblyese pavarësisht nga pushimet masive të punonjësve të IBM dhe performancës së dobët.[8][19] Rometty është renditur në mesin e CEO-ve më të këqija nga disa botime, duke përfshirë: Motley Fool, 24/7 Wallstreet, Forbes dhe Wall Street Journal.[20][21][22][23]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rometty është martuar me Mark Anthony Rometty, një investitor kryesor në kompaninë e Bam Oil. Çifti nuk ka fëmijë.[24]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Virginia Rometty". prezi.com (në anglisht). Marrë më 16 korrik 2014.
 2. ^ Richard Waters (28 tetor 2011). "More than a big smile on Big Blue's face" (në anglisht). Financial Times. Marrë më 16 korrik 2014.
 3. ^ Aluise, Susan J. (10 maj 2012). "America's 10 Most Powerful Female CEOs". InvestorPlace (në anglisht). Marrë më 10 korrik 2014.
 4. ^ Barnett, Megan (14 nëntor 2011). "Buffett goes big in Big Blue". Fortune (në anglisht). Marrë më 10 korrik 2014.
 5. ^ a b "IBM Names Rometty to Succeed Palmisano as First Female CEO" (në anglisht). Bloomberg BusinessWeek. 25 tetor 2011. Marrë më 25 tetor 2011.
 6. ^ a b "IBM's Ginni Rometty Completes Her Ascent by Adding Chairman Role" (në anglisht). Bloomberg. Marrë më 26 shtator 2012.
 7. ^ "CEO's who have to go". 24/7 Wall Street (në anglisht).
 8. ^ a b "Fortune Magazine". Gets a Raise Despite Tumbling Stock Price (në anglisht).
 9. ^ a b "Mark Cuban Slams IBM: It's 'No Longer A Tech Company. They Have No Vision.'" (në anglisht). Business Insider. Marrë më 2017-04-21.
 10. ^ "NU appoints 5 new members to Board of Trustees" (në anglisht). Northwestern University. 25 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2010. Marrë më 26 tetor 2011.
 11. ^ Jessi Hempel (8 tetor 2012). "IBM's Ginni Rometty looks ahead". Fortune (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2013. Marrë më 28 shtator 2017.
 12. ^ a b "IBM Names Virginia Rometty as First Female CEO" (në anglisht). Wired. 25 tetor 2011. Marrë më 26 tetor 2011.
 13. ^ a b "I.B.M. Names Virginia Rometty as New Chief Executive" (në anglisht). The New York Times. 25 tetor 2011. Marrë më 26 tetor 2011.
 14. ^ "IBM CEO Sam Palmisano to step down" (në anglisht). CNN. 25 tetor 2011. Marrë më 25 tetor 2011.
 15. ^ a b Kristen Bellstrom (15 shtator 2015). "Fortune's Most Powerful Women List". Fortune (në anglisht).
 16. ^ "2010 Annual Report" (PDF) (në anglisht). Memorial Sloan-Kettering Cancer Center. Marrë më 26 tetor 2011.
 17. ^ IBM's Rometty Breaks Ground as Company's First Female Leader. Bloomberg BusinessWeek, 26 October 2011.
 18. ^ "World's Most Powerful Women" (në anglisht). Forbes. Marrë më 2017-07-24.
 19. ^ "IBM: Employees React to Rometty, Exec Bonuses as Layoffs Reach 5K". thevarguy.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2017. Marrë më 2017-05-02.
 20. ^ "CEOs Who Have to Go in 2016". 247wallst.com (në anglisht). Marrë më 2017-05-02.
 21. ^ Lublin, Joann S. (2015-06-25). "How Much the Best-Performing and Worst-Performing CEOs Got Paid". Wall Street Journal (në anglisht). ISSN 0099-9660. Marrë më 2017-05-02.
 22. ^ Hartung, Adam. "Why You Do Not Want To Own IBM: Growth Stalls Are Deadly" (në anglisht). Forbes. Marrë më 2017-05-02.
 23. ^ Mattera, Sam (2017-05-02). "The Worst Tech CEOs of 2014 -- The Motley Fool". The Motley Fool (në anglisht). Marrë më 2017-05-02.
 24. ^ Stewart, James B. (5 nëntor 2011). "A C.E.O.'s Support System, a k a Husband" (në anglisht). The New York Times. Marrë më 3 maj 2013.