Jump to content

Giosuè Carducci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Giosuè Carducci
U lind më27 korrik 1835
Pietrasanta, Itali
Vdiq më16 shkurt 1907
Bologna Itali
KombësiaItaliane

Giosuè Carducci (Val di Castello afër Luce, 27 korrik 1835 - Bologna, 16 shkurt 1907), poet italian.

Në rini republikan, e pastaj monarkist Carducci themeloi lëvizjen letrare neoklasike, që me poezi reagon në romantizëmin e kohës së vet. Në te hetohet tendenca historike-patriotike e parnasovës që lidhet me rrymat bashkëkohore evropiane. Poezia, ia solli Çmimin Nobel për Letërsi në vitin 2006. Është i njohur në prozë dhe kritikë letrare.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Rime (1857)
  • Juvenilia (1857)
  • Inno a Satana (1865)
  • Levia Gravia (1868)
  • Studi letterati (1874)
  • Bozetti critici e discorsi letterari (1876)
  • Odi Barbare (1877)
  • Giambi ed epodi (1882)
  • Ça ira (1883)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]