Giovanni Domenico Cassini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Giovanni Domenico Cassini
U lind në(1625-06-08)8 qershor 1625
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
KombësiaItaliane, Franceze
ShkollimiThe Jesuit College at Genoa
Njohur përNdarjet Cassini, Ligjet e Cassinit, Cassini oval;
I pari që vëzhgoi ndarjen në unazat e Saturnit
Karriera shkencore
FushatMatematikë, astrologji astronomi, inxhinieri
InstitucionetUniversiteti i Bolonjës

Giovanni[a] Domenico Cassini (8 qershor 1625 – 14 shtator 1712) ishte një matematikan, astronom, astrolog dhe inxhinier italian. Cassini lindi në Perinaldo,[1][2] në afërsi të Imperia, në atë kohë Qarku i Nice-s, pjesë e Dukatit të Savojës.[3][4] Cassini është i njohur për punën e tij në fushën e astronomisë dhe inxhinierisë. Cassini zbuloi kater satelitë të planetit Saturn dhe vuri re ndarjen e unazave të Saturnit; Ndarjet Cassini janë emëruar pas tij. Giovanni Domenico Cassini gjithashtu ishte i pari nga familja e tij që të filloj të punojnë në projektin e krijimit të hartës topografike të Francës.

Anija kozmike Cassini, e nisur në vitin 1997, u emërua pas tij dhe ishte anija e katërt që e vizitoi Saturnin dhe e para që hyn në orbitën e planetit.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Astronomi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Astrologi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Inxhinieri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ His name may also be spelled Giovan or Gian.
  1. ^ "Giovanni Domenico Cassini (June 8, 1625 - September 14, 1712)". Messier Seds.org. Marrë më 31 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Giovanni Domenico Cassini: The rings and moons of Saturn". Surveyor in Berlin.de. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2013. Marrë më 31 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Augusto De Ferrari (1978), "Cassini, Giovan Domenico" Dizionario Biografico degli Italiani 21 (Rome: Istituto dell'Enciclopedia Italiana).
  4. ^ Gandolfo, Andrea. La provincia di Imperia: storia, arti, tradizioni. Blue Edizioni, 2005. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lexim të mëtejshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Barkin, Iu. V. (1978). "On Cassini's laws". Astronomicheskii Zhurnal, Soviet Astronomy. 55: 113–122. Bibcode:1978SvA....22...64B. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Connor, Elizabeth (1947). "The Cassini Family and the Paris Observatory". Astronomical Society of the Pacific Leaflets. 5: 146–153. Bibcode:1947ASPL....5..146C. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Cassini, Anna, Gio. Domenico Cassini. Uno scienziato del Seicento, Comune di Perinaldo, 1994. (Italisht)
  • Giordano Berti (a cura di), G. D. Cassini e le origini dell'astronomia moderna, catalogo della tregon svoltasi një Perinaldo -Im-, Palazzo Comunale, 31 agosto – 2 novembre 1997. (Italisht)
  • Giordano Berti e Giovanni Paltrinieri (a cura di), Gian Domenico Cassini. La Meridiana del Tempio di S. Petronio në Bolonjës, Arnaldo Forni Editore, S. Giovanni në Persiceto, 2000. (Italisht)