Jump to content

Girolamo Cassar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Girolamo Cassar ishte arkitekt dhe inxhinier ushtarak maltez. Ai ishte inxhinier rezident i Urdhrit të Shën Gjonit dhe u pranua në Urdhër në 1569. Ai u përfshi në ndërtimin e Valetës, fillimisht si ndihmës i Francesco Laparelli, përpara se ta merrte vetë projektin në punë. Ai projektoi shumë ndërtesa publike, fetare dhe private në kryeqytetin e ri, duke përfshirë Bashkëkatedralen e Shën Gjonit, Pallatin e Grandmasterit dhe hostelet. Ai ishte babai i Vittorio Cassar, një tjetër arkitekt dhe inxhinier.

Data e lindjes së Cassar nuk dihet, por mendohet të ketë lindur rreth vitit 1520 ose në Birgu ose Gudja . Familja Cassar, ndoshta me origjinë nga Siçilia, ishte krijuar në Maltë që prej të paktën vitit 1440. [1] Ai kishte dy vëllezër, të quajtur Andreas dhe Ians, dhe u martua me gruan e tij Mathia në fillim të viteve 1560, pas së cilës ata patën pesë fëmijë - dy djem, Vittorio dhe Gabriele; dhe tre vajza, Marietta, Battistina dhe Caterinella. Cassar kishte një fëmijë tjetër, Gio Domenico, nga një marrëdhënie jashtëmartesore të cilën ai u sigurua të mos trashëgonte asnjë nga vullneti dhe testamenti i tij, duke justifikuar ironikisht veten duke shkruar se djali i tij ishte i pabindur. [2] Cassar fillimisht ishte capomastro (ndërtues kryesor), dhe ai nxënës i Evangelista Menga, inxhinier rezident i Urdhrit të Shën Gjonit . Ai punoi si inxhinier ushtarak gjatë Betejës së Djerba në 1560 dhe Rrethimit të Madh të Maltës në 1565. Gjatë rrethimit të fundit, ai punoi për riparimin e fortifikimeve të dëmtuara nga sulmet osmane, ndonjëherë me rrezik të madh personal. [3]

Në 1566, Urdhri vendosi të ndërtonte një kryeqytet të ri dhe Cassar u bë ndihmësi i Francesco Laparelli, inxhinier ushtarak italian i cili ishte dërguar për të hartuar fortifikimet e qytetit dhe planin e rrjetit . Më 22 Prill 1569, Cassar u prit brenda Urdhrit, në njohje të meritave të tij si arkitekt dhe inxhinier. Në këtë pikë, Mjeshtri i Madh i dha atij një pasaportë dhe Cassar kaloi pjesën tjetër të vitit duke vizituar qytete italiane, [3] duke përfshirë Napolin, Romën dhe Lucca . Ai u bë i njohur me stilin Manerist gjatë këtij turneu, dhe ai e përdori këtë stil në shumë nga ndërtesat e tij të mëvonshme. [4]

Auberge d'Aragon, i vetmi hostel që ruan akoma modelin origjinal të Cassar, me shtesën e vetme një portik të shekullit të 19-të

Pas kthimit të tij në Maltë, rreth fundit të vitit 1569, puna për fortifikimet e Valetës ishte pothuajse e përfunduar dhe ai mori përsipër projektin pasi Laparelli u largua nga ishulli. Ai u bë gjithashtu arkitekt dhe inxhinier rezident i Urdhrit. Ai projektoi shumë qendra publike, ndërtesa fetare dhe private brenda qytetit, duke përfshirë edhe Pallatin Grandmaster-së, shtatë hostele origjinale dhe Kishën e manastirit të Shën Gjonit. Cassar gjithashtu projektoi disa ndërtesa jashtë kryeqytetit, më së shumti Pallati Verdala në Buskett. [3] Dizajni origjinal i Sacra Infermeria i atribuohet gjithashtu atij. [5]

Data dhe rrethanat e vdekjes së Kasarit nuk regjistrohen. Ai e bëri testamentin e tij të dytë më 9 janar 1589. Ai besohet se ka vdekur rreth vitit 1592 në Valetë. Ai u varros në Kishën e Porto Salvo në të njëjtin qytet. [3]

Ndërtesat që i atribuohen Cassar

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Bashkëkatedralja e Shën Gjonit
Pallati Verdala
Kisha e Shën Markut në Rabat

Më poshtë është një listë e ndërtesave të cilat dihet se janë projektuar nga Girolamo Cassar ose i atribuohen atij: [3]

Valetë
 • Fortifikimet e Valletës (1566 e tutje; me Francesco Laparelli)
 • Kisha e Zojës së Fitores (1566–67)
 • Shtëpia e Fra Eustachio del Monte (1569)
 • Auberge de France i parë ( rr. 1570)
 • Kisha e Zojës së Malit Karmel ( rr. 1570)
 • Auberge d'Italie e Parë (1570–71)
 • Auberge d'Aragon (1571)
 • Auberge d'Allemagne (1571–75)
 • Auberge d'Auvergne ( rr. 1571–83)
 • Auberge de Provence (1571–75)
 • Kisha e Shën Dominikut (1571)
 • Kisha e Shën Agustinit (1571–96)
 • Kisha e Shën Marisë së Jezusit dhe manastiri fqinj (1571–75)
 • Bashkëkatedralja e Shën Gjonit (1572–77)
 • Auberge de Castille (1573–74)
 • Auberge d'Italie e Dytë (1574–79)
 • Pallati i Grandmasterit (1574)
 • Sacra Infermeria (1574)
 • Kisha e Shën Katerinës së Italisë (1576)
 • Manastiri i Shën Katerinës (1576)
 • Manastiri karmelit (1576)
 • Kisha e anijes së Shën Palit (1577–82)
 • Furrë ( rr. 1584)
 • Hosteli i dytë i Francës ( rr. 1588)
 • Del Chakorso Chapel në Fort Saint Elmo
 • Mullinjtë e erës
Diku tjetër në Maltë
 • Rindërtimi i Birgu dhe Senglea (vitet 1560)
 • Kisha e Shën Markut, Rabat (1571–88)
 • Pallati Verdala (1586)
 • Manastiri i vjetër i Shën Augustinit, Rabat (1588)
 • Manastiri i vjetër i Shën Françeskut, Rabat (1588)
 • Manastir kapuçin, Floriana (1586)
Statuja e Francesco Laparelli dhe Girolamo Cassar, Valetë

Girolamo Cassar ishte i martuar me Mattea Cassar dhe ata kishin pesë fëmijë: [1]

 • Vittorio Cassar, ndoshta djali i tyre i parëlindur, trashëgimtari i preferuar dhe kryesor. Ai gjithashtu u bë arkitekt dhe pasoi babanë e tij si inxhinier rezident i Urdhrit.
 • Gabriele Cassar, që ishte gjithashtu në shërbimin e Urdhrit
 • Marietitina Cassar, e cila u martua me Natale Ricza
 • Battistina Cassar, që u martua me Antonio Habela
 • Caterinella Cassar, e cila u martua me Ambrogio Pace

Familja Cassar ishte mjaft e pasur dhe ata kishin të paktën dy skllevër. Ata jetonin në një shtëpi të vendosur midis rrugëve të sotme Shën Ursula dhe Melita në Valletta. [1]

Rruga Girolamo Cassar

Shumë nga ndërtesat e Kasarit u ndryshuan ose u shkatërruan midis shekujve 17 dhe 20, dhe shumë pak ndërtesa ende mbajnë projektin e tij origjinal. Hosteli i vetëm në Valetë që mban fasadën e Cassar është Auberge d'Aragon, me ndryshimin e vetëm që është një portik i cili u shtua në hyrjen kryesore në shekullin e 19-të. Ndërtesa të tjera që ruajnë modelin e jashtëm të Cassar përfshijnë bashkë-katedralen e Shën Gjonit në Valletta dhe kishën e Shën Markut në Rabat, edhe pse pjesët e brendshme të tyre u ndryshuan me kalimin e kohës. [6]

Pas pavarësisë së Maltës në 1964, rruga që çon nga Floriana në Sheshin Castille në Valetë u riemërua nga Avenue e York-ut pas arkitektit Avenue Girolamo Cassar [7]

 1. ^ a b c Mangion, Giovanni (1973). "Girolamo Cassar Architetto maltese del cinquecento" (PDF). Melita Historica (në italisht). Malta Historical Society. 6 (2): 192–200. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 16 prill 2016.
 2. ^ "De uxore proxima futura magistri Hieroniymi Cassar : new light on Girolamo Cassar's immediate family / J. Abela. Melita Historica. 14(2007)4(375-386)" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 17 maj 2020. Marrë më 4 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b c d e Schiavone, Michael J. (2009). Dictionary of Maltese Biographies Vol. 1 A–F (në anglisht). Pietà, Malta|Pietà: Pubblikazzjonijiet Indipendenza. fq. 520–521. ISBN 9789993291329.
 4. ^ Ellul, Michael (2004). "In search of Girolamo Cassar: An unpublished manuscript at the State Archives of Lucca" (PDF). Melita Historica (në anglisht). XIV (1): 37. ISSN 1021-6952. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 13 mars 2016.
 5. ^ Garofalo, Emanuela (2016). Crociere e Lunette in Sicilia e in Italia Meridionale nel XVI Secolo (PDF) (në italisht). Palermo: Edizioni Caracol. fq. 31. doi:10.17401/CROCIERE-LUNETTE. ISBN 978-88-98546-59-6. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 16 qershor 2017.
 6. ^ "Façade of church dedicated to St Mark in Rabat to be restored". The Malta Independent (në anglisht). 30 qershor 2016. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2016.
 7. ^ Chetcuti, Kristina (1 qershor 2015). "Where the streets have four names". Times of Malta (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2016.