Gjani Marshan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Đani Maršan (23 qershor 1944 Zarë), këngëtar, kompozitor dhe diplomat kroat.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Zarë, me origjinë nga Arbanasi, me dhjetra albume të inqizuara, dhe në mesin e tyre më i suksesëshmi Prijatelju moj1989. Këngët më të njohura të tij janë "Mandolina", "Bože čuvaj Hrvatsku", "Misto kraj mora", "Zadar je u srcu mome", "Adio", "Prozor prema zalazu", "Djevojka s juga", "Ja te volim", "Kad mendule procvitaju", "Prijatelju moj" dhe shumë të tjera.

Gjatë karierës së gjatë dhe të bujshme, ka marrë pjesë në shumë festivale të muzikës argëtuese (Festivali i Splitit, Melodi të Istrës dhe Karnevaleve, Dora, Dalmatinska šansona|Shansona dalmatine). Dy gjysëm vëllezërit e tij Tomislav Ivčić dhe Vedran Ivčić janë këngëtarë të njohur kroat.

Nga viti 2010, është konzul general Republikës së Kroacisë, në Milano.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.crorec.hr/crorec.hr/izvodjac.php?OBJECT_ID=101067&x=19&y=12 (pristupljeno 12. lipnja 2011.)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]