Gjiri i Suezit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një foto e marrë nga orbita e Gjirit të Suezit.

Gjiri i Suezit (arabisht: خليج السويس, romanizuar: khalīǧ as-suwais; më parë بحر القلزم, baḥar al-qulzum, fjale-per-fjale. "Deti i Qetësisë") është një gji në skajin verior të Detit të Kuq, në perëndim të gadishulli i Sinait. I vendosur në lindje të Gadishullit Sinai është Gjiri më i vogël i Akaba. Gjiri u formua brenda një pellgu relativisht të ri, por tashmë joaktiv të Riftit të Gjirit të Suezit, që daton rreth 26 milionë vjet më parë.[1] Shtrihet rreth 300 kilometra nga veriu në veriperëndim, duke përfunduar në qytetin egjiptian të Suezit dhe në hyrjen e Kanalit të Suezit. Përgjatë vijës së mesme të gjirit është kufiri midis Afrikës dhe Azisë.[2] Hyrja e gjirit shtrihet në majë të fushës së pjekur të naftës dhe gazit Gemsa.[3] Gjiri konsiderohet si një nga zonat detare të rëndësishme në botë për shkak të hyrjes në kanalin e Suezit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://geoinfo.amu.edu.pl/wpk/geos/GEO_2/GEO_PLATE_T-37.HTML Detailed geological information on the Gulf
  2. ^ "ISS EarthKAM: Images: Collections: Composite: Gulf of Suez, Egypt and Saudi Arabia". Arkivuar nga origjinali më 2003-10-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "USGS Open File Report OF99-50-A Red Sea Basin Province (Province Geology)". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)