Jump to content

Gjuha bengale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Gjuha bengali)
Gjuha bengale
Folës amtare
205 milion (2010)
Familje gjuhësore
Gjuhët ndo-evropiane
  • Gjuha bengale
Statusi zyrtar
Gjuhë zyrtare në
Bangladeshi Bangladeshi
India India
Rregulluar ngaBangla Academy (Bangladesh)
Paschimbanga Bangla Akademi (Bengali Perëndimor)
Kodet gjuhësore
ISO 639-1bn
ISO 639-2ben
ISO 639-3

Gjuha bengale (বাংলা) ose bengalishtja është gjuhë indo-evropjane që flitet në Azinë Jugore. Është gjuha zyrtare e rajonit të Bengalit PerëndimorIndi dhe e shtetit të Bangladeshit.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Second Most Spoken Languages Around the World". Olivet Nazarene University. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2018. Marrë më 2015-04-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)