Jump to content

Gjurma e gishtit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kreshtat e fërkimit ngrihen në një gisht.

Një gjurmë gishti është një përshtypje e lënë nga kreshtat e fërkimit të gishtitnjeriut. Rikuperimi i gjurmëve të pjesshme të gishtërinjve nga një skenë krimi është një metodë e rëndësishme e shkencës mjekoligjore. Lagështia dhe yndyra në gisht rezultojnë në gjurmë gishtash në sipërfaqe të tilla si qelqi ose metali. Përshtypjet e qëllimshme të të gjithë gjurmëve të gishtërinjve mund të merren me bojë ose substanca të tjera të transferuara nga majat e kreshtave të fërkimit në lëkurë në një sipërfaqe të lëmuar siç është letra. Regjistrimet e gjurmëve të gishtërinjve zakonisht përmbajnë mbresa nga blloku në nyjen e fundit të gishtërinjve dhe gishtave të mëdhenj, megjithëse kartat e gjurmëve të gishtërinjve gjithashtu regjistrojnë zakonisht pjesë të zonave të poshtme të kyçeve të gishtërinjve.

Një gjurmë gishti.

Gjurmët e gishtave të njeriut janë të detajuara, pothuajse unike, të vështira për t'u ndryshuar dhe të qëndrueshme gjatë jetës së një individi, duke i bërë ato të përshtatshme si shënues afatgjatë të identitetit njerëzor. Ata mund të punësohen nga policia ose autoritetet e tjera për të identifikuar individët që dëshirojnë të fshehin identitetin e tyre, ose për të identifikuar personat që janë të paaftë ose të vdekur dhe kështu të paaftë për të identifikuar veten, si pas një fatkeqësie natyrore.

Përdorimi i tyre si provë është kundërshtuar nga akademikë, gjyqtarë dhe media. Nuk ka standarde uniforme për metodat e numërimit të pikëve dhe akademikët kanë argumentuar se shkalla e gabimit në përputhjen e shenjave të gishtërinjve nuk është studiuar në mënyrë adekuate dhe se provat e gjurmëve të gishtërinjve nuk kanë një bazë të sigurt statistikore.[1] Hulumtimet janë kryer nëse ekspertët mund të fokusohen objektivisht në informacionin e veçorive në gjurmët e gishtërinjve pa u mashtruar nga informacione të jashtme, siç është konteksti.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Paul Roberts (2017). Expert Evidence and Scientific Proof in Criminal Trials. Routledge. ISBN 978-1351567398. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Dror, I.E., Charlton, D. and Péron, A.E. (2006) "Contextual information renders experts vulnerable to making erroneous identifications Arkivuar korrik 9, 2019, tek Wayback Machine", Forensic Science International, Vol. 156, Iss. 1, pp. 74–78.