Gjykimet e shtrigave në Salem

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Figura qendrore në këtë ilustrim të sallës së gjyqit të vitit 1876 zakonisht identifikohet si Mary Walcott.

Gjykimet e shtrigave në Salem ishin një seri seancash dhe ndjekjesh penale të njerëzve të akuzuar për magjiMassachusetts-in kolonial midis shkurtit 1692 dhe majit 1693. Më shumë se 200 njerëz u akuzuan. Tridhjetë persona u shpallën fajtorë, 19 prej të cilëve u ekzekutuan me varje (14 gra dhe pesë burra). Një burrë tjetër, Giles Corey, u shtyp për vdekje pasi refuzoi të pranonte një deklaratë, dhe të paktën pesë persona vdiqën në burg.

Vështrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arrestimet u bënë në shumë qytete përtej Salem dhe Salem Village (të njohur sot si Danvers), veçanërisht Andover dhe Topsfield. Juritë e mëdha dhe gjyqet për këtë krim kapital u kryen nga një gjykatë e Oyer dhe Terminer në 1692 dhe nga një Gjykatë e Lartë Gjyqësore në 1693, të dyja të mbajtura në Salem Town, ku u zhvilluan edhe varjet. Ishte gjuetia më vdekjeprurëse e shtrigave në historinë e Amerikës së Veriut koloniale. Vetëm katërmbëdhjetë gra të tjera dhe dy burra ishin ekzekutuar në Massachusetts dhe Connecticut gjatë shekullit të 17-të.

Episodi është një nga rastet më famëkeqe të histerisë masive të Amerikës Koloniale. Nuk ishte unik, por një manifestim kolonial i fenomenit shumë më të gjerë të gjyqeve të shtrigave në periudhën e hershme moderne, që mori jetën e dhjetëra mijërave në Evropë. Në Amerikë, ngjarjet e Salemit janë përdorur në retorikën politike dhe në literaturën popullore si një përrallë paralajmëruese e gjallë rreth rreziqeve të izolimit, ekstremizmit fetar, akuzave të rreme dhe gabimeve në procesin e duhur. Shumë historianë konsiderojnë se efektet e qëndrueshme të gjyqeve kanë qenë shumë me ndikim në historinë e Shteteve të Bashkuara. Sipas historianit George Lincoln Burr, "magjia e Salemit ishte shkëmbi mbi të cilin u thye teokracia".

Në ngjarjet e 300-vjetorit në 1992 për të përkujtuar viktimat e gjyqeve, një park u kushtua në Salem dhe një memorial në Danvers. Në vitin 1957, një akt i miratuar nga legjislatura e Massachusetts liroi gjashtë persona, ndërsa një tjetër, i miratuar në vitin 2001, liroi pesë viktima të tjera. Që nga viti 2004, flitej ende për shfajësimin e të gjitha viktimave, megjithëse disa mendojnë se kjo ndodhi në shekullin e 18-të, pasi legjislativit kolonial të Masaçusetsit iu kërkua të kthente mbrapsht fituesit e "George Burroughs dhe të tjerët". Në janar 2016, Universiteti i Virxhinias njoftoi se ekipi i tij i Projektit Gallows Hill kishte përcaktuar vendin e ekzekutimit në Salem, ku ishin varur 19 "shtrigat". Qyteti i kushtoi Memorialin e Proctor's Ledge viktimave atje në 2017.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Adams, Gretchen A. (2008), The Specter of Salem: Remembering the Witch Trials in Nineteenth-Century America, University of Chicago Press, ISBN 978-0226005430 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Boyer, Paul S.; Nissenbaum, Stephen, red. (1972), Salem-Village Witchcraft: A Documentary Record of Local Conflict in Colonial New England, Northeastern University Press, ISBN 978-1-55553-165-2 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Breslaw, Elaine G. (1996), Tituba, Reluctant Witch of Salem: Devilish Indians and Puritan Fantasies, NYU Press, ISBN 978-0-8147-1307-5 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Bunn, Ivan; Geiss, Gilbert (1997), Trial of Witches: A Seventeenth-Century Witchcraft Prosecution, Routledge, ISBN 978-0-415-17109-0 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Cooke, William H. (2009), Justice at Salem: Reexamining the Witch Trials, Undertaker Press, ISBN 978-1-59594-322-4 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Erikson, Kai T. (2005), Wayward Puritans: A Study in the Sociology of Deviance, Allyn & Bacon, ISBN 978-0-205-42403-0 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Francis, Richard (2005), Judge Sewall's Apology, Harper-Collins {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Glanvill, Joseph. "Essay IV Against modern Sadducism in the matter of Witches and Apparitions" in Essay on several important subjects in philosophy and religion, 2nd Ed, London; printed for John Baker and H. Mortlock, 1676, pp. 1–4 (in the history 201 course-pack compiled by S. McSheffrey & T. McCormick)
 • Hansen, Chadwick (1969), Witchcraft at Salem, Brazillier, ISBN 978-0-8076-1137-1 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Mather, Cotton. Memorable Providence, Relating to Witchcraft and Possessions. law.umkc.edu (accessed June 5, 2010)
 • Trans. Montague Summer. Questions VII & XI. "Maleus Maleficarum Part I." sacred-texts.com, June 9, 2010.
 • Reis, Elizabeth (1997), Damned Women: Sinners and Witches in Puritan New England, Cornell University Press, ISBN 978-0-8014-8611-1 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Roach, Marilynne K. (2002), The Salem Witch Trials: A Day-To-Day Chronicle of a Community Under Siege, Cooper Square Press, ISBN 978-1-58979-132-9 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Robinson, Enders A. (1991), The Devil Discovered: Salem Witchcraft 1692, Hippocrene, ISBN 978-1-57766-176-4 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Sears, Donald A. (1978), John Neal, Twayne Publishers, ISBN 080-5-7723-08 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Silverman, Kenneth, red. (1971), "Letter of Cotton Mather to Stephen Sewall, September 20, 1692", Selected Letters of Cotton Mather, University of Louisiana Press, ISBN 978-0-8071-0920-5 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Starkey, Marion L. (1949), The Devil in Massachusetts, Alfred A. Knopf, ISBN 978-0-385-03509-5 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Upham, Charles W. (2000) [1867], Salem Witchcraft, vëll. 2, Dover Publications, ISBN 978-0-486-40899-6 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • The Examination of Bridget Bishop, April 19, 1692. "Examination and Evidence of Some Accused Witches in Salem, 1692. law.umkc.edu (accessed June 5, 2010)
 • The Examination of Sarah Good, March 1, 1692. "Examination and Evidence of Some the Accused Witches in Salem, 1692. law.umkc.edu Arkivuar janar 20, 2011, tek Wayback Machine (accessed June 6, 2010)