Glykeria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Glykeria (lindur Glykeria Kotsoula, Greek: Γλυκερία; e lindur më 16 nëntor 1953 në Agio Pnevma, Serres) është një këngëtare greke aktive në Greqi dhe Qipro, ndërsa fiton famë edhe në Izrael, Francë, Turqi, Spanjë dhe Angli. Karriera e saj është zhvilluar mbi 30 vjet dhe është shënuar nga disa lëshime shumë-platinike. Më 14 mars 2010, Alpha TV renditi Glykeria artisten e tretë femër më të çertifikuar në epokën fonografike të vendit (që nga viti 1960).[1]

Glykeria
Shtëpitë diskografikeLyra
WEA
Hed Arzi
NMC Music
Helicon Records
Sony Classical
Sony BMG Greece
Legend Music

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Glykeria e filloi karrierën e saj më 1974 duke punuar në studiotë e muzikës në Athinë Plaka dhe dha shfaqje me artistë të njohur, duke kënduar këngë me M. Hadjidakis, M. Theodorakis, M. Loizos, etj.

Ajo filloi karrierën e saj diskografike duke nënshkruar me Lyra Music, duke lëshuar albumin e saj të parë së bashku me një tjetër artist në rritje Giorgos Gerolymatos të quajtur "Min Kaneis Oneira" më 1978. Ky lëshim shkaktoi një trazim në industri, duke treguar zërin unik të Glykeria para kombit.

1980-1985: Fama[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të viteve '80, Glykeria publikoi albumin e saj të parë me këngë solo, "Ta Smyrneika", një album përpilimi me këngë tradicionale nga Smyrna. Gjatë viteve në vijim, Glykeria performoi në klube të njohura dhe bouzoukia, duke fituar vrull dhe shumë tifozë, dhe bashkëpunoi me këngëtarë të tjerë të njohur, përfshirë George Dalaras . Në të njëjtin vit ajo publikoi albumin e saj debutues "Sta Matia Koita Me", i cili u kompozua plotësisht nga Stelios Fotiadis dhe shënoi fillimin e bashkëpunimit të tyre të suksesshëm të vazhdueshëm.

Më 1982, ajo u zgjodh për ta përfaqësuar Greqinë në festivalin Europalia '82 në Bruksel, së bashku me Sotiria Bellou, George Dalaras dhe Margarita Zorbala. Një vit më pas, Glykeria publikoi koncertin e saj të parë zyrtar të drejtpërdrejtë "Omorfi Nyhta" dhe për shkak të suksesit të saj masiv Lyra lëshoi albumin e saj të parë live, "I Glykeria Stin Omorfi Nyhta", i cili vazhdoi të thyejë çdo rekord muzikor të shitjeve në Greqi deri në atë pikë.

Në prill të vitit 1985, publikimi i albumit me disk të dyfishtë "Tragoudi Aisthimatiko" solli në jetë disa nga hitet më të mëdha të Glykeria, si "Magisses", "Pentohiliara", "Ta Dahtilidia" dhe "Fantaraki", duke e çuar në vendin e parë artisten e re në shitjet e albumeve të vitit 1985 në mesin e shitjeve kombëtare dhe ndërkombëtare.

Në vitin 1986, ajo këndoi "Earini Symfonia" (poezi nga Yiannis Ritsos, muzikë nga Yiannis Markopoulos) për performancën premierë të këngës, në ceremoninë e hapjes së Kampionatit Botëror të mbajtur për herë të parë në Stadiumin Olimpik të Athinës, transmetuar në 120 vende të gjitha në të gjithë botën.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë një koncerti të mbajtur në Rishon LeZion, shtator 2013.

Ajo ka kënduar në koncerte në Greqi dhe jashtë saj (Evropë, ShBA, Kanada, Australi, Zelanda e Re, Qipro, Izrael dhe Turqi). Për shkak të koncerteve të suksesshme që dha në Izrael ajo u shpall këngëtarja më e njohur e huaj; kryetari i Jeruzalemit i dha asaj çelësin e artë të qytetit (1994). Tri albume u botuan në Izrael në të njëjtën kohë, të gjitha ato të arta në një kohë shumë të shkurtër: Glykeria golden-hits, Far away, Glykeria - 14 classics, dhe albumi i saj i parë në Francë: Golden hits - The voice of Greece .

Në 1998, albumi i saj i dytë u lëshua në Francë. Ajo mori pjesë në dy albume për labelin amerikan Putumayo dhe në përmbledhjet e lëshuara në Evropë.

Në vitin 1999, ajo performoi dy koncerte në Tel Aviv me Orkestrën Filharmonike të Izraelit. Disa muaj më vonë u publikua albumi i koncertit dhe, menjëherë pas kësaj, Glykeria dhe Orkestra Filharmonike e Izraelit u lëshuan në të gjithë botën nga Sony Classic.

Në vitin 2001, ajo mori pjesë në albumin Alif të muzikantit me famë botërore Omar Faruk Tekbilek.

Më 2002, ajo dha koncerte me Orkestrën “Mikis Theodorakis”, orkestrën “Estudiantina” dhe bëri një turne personal në të gjithë Greqinë.

Në të njëjtin vit, albumi i saj "Zemra e Hapur" u botua në Izrael dhe "Këngët Rebetika të Glykeria" në Turqi. Në Çmimet e Para Arion në Greqi asaj iu dha çmimi për këngëtaren më të mirë popullore greke. Glykeria, “E ëmbla” në greqisht, ka qenë një këngëtare femër e suksesshme në Greqi për shumë vite. Në verën e vitit 1993 ajo performoi në Izrael për herë të parë. Ajo përfundoi performancën e saj me versionin e saj tërheqës të një kënge popullore izraelite "Shabechi Yerushaly'im" ("Lavdëroje Zotin, Jeruzalem!) në hebraisht.

Glykeria u bë këngëtarja më e dashur greke në Izrael dhe një pjesë e madhe e skenës kulturore të Izraelit në vitet 1990. Stili i saj i veçantë plot thellësi, melankolik dhe emocion i pafund pushtoi zemrën e izraelitëve dhe këngët e saj, të dyja në hebraisht (me shqiptim gati të përsosur) dhe greqisht u bënë klasikë të gjithanshëm. Ajo u bë një emër "shtëpiak" në Izrael, një "qytetare nderi", një shitëse e albumeve me platin dhe ar dhe e preferuara e udhëheqësve dhe të famshëmve të lartë të Izraelit. Lidhja e saj e thellë me Izraelin arriti kulmin në vitin 1998 kur ajo ishte artistja e vetme e huaj që u ftua të këndonte në ngjarjen përkujtimore speciale për Yitzhak Rabin, liderin e dashur që u vra tre vjet më parë. Me lot në sy ajo këndoi para 200,000 njerëzve në Sheshin Rabin në Tel Aviv. Në verën e vitit 1999 ajo ishte e ftuar të interpretojë me Orkestrën Filharmonike Izraelite. Gjithashtu në vitin 2006 gjatë konfliktit Izrael-Liban ajo erdhi në Izrael me djalin e saj dhe u takua me Ehud Olmert dhe këndoi për ushtarët në kufij.[2]

Glykeria bashkëpunoi me kompozitorin me famë botërore Mikis Theodorakis në një album me dy disqe të përbërë nga këngë të shkruara nga kompozitori i njohur më 2008.

Bashkëpunime në koncerte dhe diskografi me: A. Kaldaras, S. Fotiadis, Natacha Atlas, Omer Faruk Tekbilek, Loukianos Kilaidonis, Mary Linda, Pantelis Thalassinos Sotiria Bellou, George Dalaras, Marinella, Ofra Haza, Ricky Gal, Chava Alberstein, Amal Murkus Babis Tsertos, Paschalis Terzis, Ilias Aslanoglou, Antonis Vardis, Sarit Hadad, Fortuna, Nikos Papazoglou etj.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1978: Min Kaneis Oneira Trela
 • 1980: Sta Matia Kita Me
 • 1981: Ta Smyrneika
 • 1983: Apo ti Smyrni ston Peiraia
 • 1984: Stin Omorfi Nyhta (Live)
 • 1985: Tragoudi Esthimatiko
 • 1986: Matia Mou
 • 1987: Me Panselino
 • 1988: Nea Selini
 • 1990: Ola Mou Ta Mystika
 • 1991: Ximerose
 • 1992: I Hora Ton Thavmaton
 • 1992: Nyhtes Magikes ki Oneiremenes (Live)
 • 1994: Se Mia Schedia
 • 1996: I Glykeria Tragoudai Antoni Vardi
 • 1998: Maska
 • 2000: Harama 2000 (Live)
 • 2002: Ta Rebetika
 • 2004: Aniksi
 • 2006: Vrohi Ton Asterion
 • 2008: Ta Themelia Mou Sta Vouna
 • 2010: I Agapi Einai Eleftheri
 • 2014: kane kouragio ellada mou

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]